Ներմուծվող ցեմենտի մեկ տոննայի համար 22 հազար դրամ մաքսատուրքի կիրառումը կարող է հակասել միջազգային պարտավորություններին, որոնք Հայաստանը ստանձնել է ԱՀԿ-ի եւ ԵՏՄ-ի շրջանակում: Այս մասին ապրիլի 18-ին ցեմենտի օրինագծի շուրջ ստեղծված իրավիճակի քննարկմանն ասաց Տնտեսական զարգացման նախաձեռնությունների կենտրոնի ղեկավար Մարինա Առաքելյանը:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ իշխանությունները տեղական արտադրողներին աջակցելու ցանկությունը պետք է համատեղեն կառուցապատողների շահերի հետ, որոնք ունեն գործող պայմանագրեր եւ որոնք հաշվի են առնում նաեւ ցեմենտի գինը:
«Ցեմենտի գնի բարձրացումը կարող է բացասական հետեւանքներ ունենալ երկրի տնտեսության զարգացման համար: Դա պայմանավորված է նրանով, որ երկրի ՀՆԱ-ում շինարարության ոլորտի բաժինը կազմել է 6.8 տոկոս: Իսկ Հայաստանի կայուն տնտեսական զարգացման համար Հայաստանին դիվերսիֆիկացված տնտեսություն է պետք», - նշեց նա:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ անցյալ շաբաթ խորհրդարանի Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում օրինագիծ էր քննարկվել, որով առաջարկվում է ներմուծվող ցեմենտի մեկ տոննայի համար սահմանել 22 հազար դրամ մաքսատուրք: Նշվում էր, որ օրենքի ընդունումը հնարավորություն կտա սահմանափակումներ կիրառել այնպիսի ապրանքների համար, որոնք կարող են երկրում արտադրվել: Դրանով իսկ հնարավոր կլինի խրախուսել տեղական արտադրությունը՝ օգտագործելով եւ զարգացնելով ունեցած հնարավորությունները: Տարածված է այն կարծիքը, որ սա նախագիծ է, որը պաշտպանում է Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող ցեմենտի գործարանի գործունեությունը: Ինքը՝ «Արարատցեմենտի» սեփականատերը մաքսատուրքերի սահմանումն անիմաստ է համարում, եթե այն չի վերաբերելու նաեւ ցեմենտի արտադրության հումքին:

The application of an AMD 22,000 customs duty for each ton of imported cement might contradict the international commitments that Armenia has assumed within the framework of the WHO and the EAEU. This is what Director of the Center for Economic Development Initiatives Marina Arakelyan said during a discussion on the situation over the bill on cement production on April 18.
According to Arakelyan, the Armenian authorities need to combine the desire to support local cement producers with the interests of builders who have valid contracts and who take into consideration the price of cement.
“The cement price hike may lead to negative consequences for the country’s economic growth. This is due to the fact that construction makes up 6.8% of the country’s GDP. Armenia needs a diversified economy for sustainable economic development,” she stated.
Earlier, Armenian News-NEWS.am had reported that last week the parliament’s Standing Committee on Economic Affairs had considered a bill proposing to set an AMD 22,000 customs duty for each ton of imported cement.