ԵԱՀԿ-ի, որպես Եվրոպայում անվտանգություն ապահովող կազմակերպության հետ չարժե առանձնակի հույսեր կապել, այդ կառույցը վաղուց փոխել է իր պրոֆիլն ու զբաղվում է ժողովրդավարացման հարցերով: Մամուլի ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Վահան Հովհաննիսյանը:
Նա ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ-ն, գիտակցելով իր անզորությունը անվտանգության ապահովման հարցում, ինչն իր ուղղակի եւ հիմնարար գործառույթն էր, այլ նշաձող է զբաղեցրել: «ԵԱՀԿ-ն ի վիճակի չէ գլուխ հանել իր հիմնական առաքելությունից, քանի որ դրա համար կազմակերպությունը պետք է հստակ եւ օբյեկտիվ կերպով դատապարտի վտանգ ներկայացնող երկրներին»,- նկատել է Հովհաննիսյանը` ընդգծելով, որ այդ համատեքստում որեւէ հույս չի տածում մարտի 17-ին կայանալիք ԵԱՀԿ գործող նախագահ Աուդրոնիուս Աժուբալիսի հայաստանյան այցի հետ:
Միեւնույն ժամանակ Հովհաննիսյանը նկատել է, որ ԵԱՀԿ շրջանակներում միակ գործուն ձեւաչափը Մինսկի խումբն է: «Ճիշտ է, դրա գործունեության մեջ էլ ծագում են որոշ հարցեր, բայց այն գոնե աշխատում է»,- նկատել է Հովհաննիսյանը:

So special hopes should be placed on the OSCE as an organization ensuring European security, as this agency changed its specialization long ago - it is now dealing with issues of democracy, Vahan Hovhannisyan, a Bureau member, Armenian Revolutionary Federation Dashnaktsutyun (ARF-D), told journalists.
The OSCE has come t realize its impotence in performing its basic function, ensuring security, and filled a different niche. "The OSCE is incapable of accomplishing its principal mission. To do so, it must first of all condemn the states that pose a threat to security in Europe," Hovhannisyan said. In this context, he does not place any hopes on OSCE Chairperson-in-Office Audronius Azubalis` visit to Armenia scheduled for March 17.
Hovhannisyan pointed out that the Minsk Group is the only efficient format within the OSCE. "True, its activities raises some questions, but is, at least, working," he said.