2010 թվականին բուքմեյքերական ընկերությունների ծավալը բոլորը միասին կազմել է 14 մլրդ դրամ, իսկ արդեն 2018-ին այդ թիվը հասել է 306 մլրդ դրամ, այսինքն աճել է 23 անգամ: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 22-ին, ԱԺ տնտեսական հանձնաժողովում «Վիճակախաղերի մասին» օրենքի փոփոխությունների քննարկման ժամանակ նշեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, այդ 306 մլրդ դրամից բյուջե է մուտքագրվում 4 մլրդ դրամ ընդամենը, այսինքն շրջանառության 1,4 տոկոսը: «Եթե մենք կարողանանք սրա դեմն առնել եւ այդ 306 մլրդ դրամն ուղղվի այլ ճյուղեր, կունենանք մոտավորապես 20 մլրդ դրամի մուտքեր բյուջե»,-ասաց նա:
Հայկ Սարգսյանի խոսքով, ոլորտում շրջանառության 83 տոկոսը օնլայն խաղերի միջոցով է կատարվում եւ միայն 16-17 տոկոսն է գրասենյակային եղանակով ստացվում. «Իմ ընկեր Ալեն Սիմոնյանի նախագծով մենք պայքարում ենք այդ 16-17 տոկոսի դեմ, ինչին ես կողմ եմ, բայց չեմ ուզում մոռանանք այդ 83 տոկոսի մասին: Օնլայնի տեսակարար կշիռը գնալով մեծանում է եւ եթե ոչինչ էլ չանենք, 1-2 տարի հետո այդ գրասենյակները փակվելու են, միայն օնլայնն է լինելու: Եթե մենք փակենք գրասենյակները, նարնց մեծ մասը տեղափոխվելու է օնլայն տիրույթ: Չենք պայքարելու մոլախաղերի դեմ, ուղղակի լինելու է աշխատատեղերի կրճատում»մ-ասաց պատգամավորը:

В 2010 году объем оборота всех вместе взятых букмекерских компаний составлял 14 млрд. драмов, а в 2018-ом это число достигло отметки в 306 млрд. драмов, то есть оно выросло в 23 раза. Об этом заявил во время обсуждения изменений в закон «О лотереях» в постоянной Комиссии Национального Собрания Армении по экономическим вопросам 22 мая депутат от блока «Мой шаг» Айк Саркисян.
По его словам, из этих 306 млрд. драмов в бюджет идет лишь 4 млрд. драмов, то есть 1,4% оборота. «Если нам удастся противостоять этому, и эти 306 млрд. драмов будут направлены в другие отрасли, то у нас будет около 20 млрд. драмов поступлений в бюджет», - сказал он.
По его словам, 83% оборота в данной сфере совершается при помощи онлайн игр и лишь 16-17% – через офисы. «При помощи проекта, выдвинутого моим другом Аленом Симоняном, мы боремся против этих самых 16-17%, я, конечно, за это, но не хочу, чтобы мы забывали о 83%. Удельный вес онлайн игр увеличивается. И если даже ничего не будет сделано, то через 1-2 года эти офисы закроются, будет лишь онлайн версия. Если эти офисы и закроем, то их большая часть уйдет в сферу онлайн. Мы не будем бороться с азартными играми, просто будет сокращение рабочих мест», - подчеркнул депутат.