Հայաստանում մայիսի 31-ին տեղի է ունենում «Ֆերմերների կոնգրես» համաժողովը։ Միջոցառումը ֆինանսավորվում է ԵՄ-ի կողմից «Մասնակցության քաղաքականություն, կայուն գյուղատնտեսություն» ծրագրի շրջանակում։
Նախագծի հիմնական նպատակը աջակցությունն է գյուղատնտեսության կայուն զարգացմանը Հայաստանում ագրարային քաղաքականության բարելավման միջոցով։ Համաժաղովին մասնակցում են մոտ վեց հազար ֆերմերներ եւ կոոպերատիվների ներկայացուցիչներ Հայաստանի տարբեր մարզերից, ինչպես նաեւ տեղական եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որոնք ներգրավված են սեկտորի զարգացման գործում։ Նախաձեռնության նպատակը երկխոսության հարթակի ստեղծումն է ֆերմերների եւ ճյուղի ղեկավարների միջեւ եւ տեղեկացվածության բարձրացումը առանցքային խնդիրների եւ դրանց լուծման ուղիների մասին։ Այս ծրագրի շրջանակում «Գյուղատնտեսական միությունը» հանդիպումներ է անցկացրել «Town Hall» ձեւաչափով Հայաստանի 4 մարզում՝ ավելի քան 400 շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ։ Բացի այդ, անցկացվել են թիրախային խմբերի քննարկումներ գյուղատնտեսական կոոպերտավիների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ Հայաստանի 10 մարզում, որոնց հիման վրա «Գյուղատնտեսական միության» փորձագիտական խումբը մշակել է չորս առաջարկություն պարունակող փաթեթ՝ ուղղված այն հատվածների քաղաքականության բարելավմանը, որոնք կներկայացվեն քննարկման ընթացքում։
Առաջարկվում է ներդնել գյուղատնտեսական վարկավորման սուբսիդավորում՝ հաշվի առնելով յուրաքանչյուր մարզի կլիմայական առանձնահատկությունները, բարձրացնել վարկավորման մասնաբաժինը ոլորտում, մոնիթորինգ իրականացնել, հասանելի վարկեր տրամադրել գյուղատնտեսության նախարարությանը հող գնելու համար, բարձրացնել ֆինանսական գրագիտությունը։ Բացի այդ, առաջարկվում է նաեւ ներդնել անասնակերի աջակցության պետական ծրագիր, իրականացնել օրենսդրական փոփոխություններ, այդ թվում Հարկային օրենսգրքում, կոոպերատիվների համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու համար։ Միջոցառմանը մասնակցում են նաեւ գյուղատնտեսության փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության միջազգային օգնության գծով համագործակցության հարցերի պատասխանատու Անդրեա Բաջիոլին։

В Армении 31 мая проходит конференция  «Конгресс фермеров». Мероприятие финансируется  ЕС в рамках  программы «Политика участия, устойчивое сельское хозяйство».
Основной целью проекта является содействие устойчивому развитию сельского хозяйства в Армении путем улучшения аграрной политики. В конференции принимают  участие около шести десятков фермеров и представителей  кооперативов из разных областей  Армении, а также представители местных и международных организаций, вовлеченных в развитие сектора. Целью  инициативы является создание платформы для диалога между фермерами и руководителями отрасли и повышение осведомленности о ключевых проблемах и путях их решения. В рамках этой программы «Сельскохозяйственный союз»  провел встречи в формате «Town Hall» в 4 областях Армении с участием более 400 заинтересованных сторон. Кроме того, были проведены  обсуждения фокус-групп с участием представителей сельскохозяйственных кооперативов в 10 областях  Армении, на основе которых экспертная группа «Сельскохозяйственного союза» разработала пакет из четырех предложений, направленных на улучшение политики тех секторов, которые будут представлены в ходе обсуждения.
Предлагается внедрить субсидирование сельскохозяйственного кредитования с учетом климатических особенностей  каждой области,  повысить долю кредитования в сфере,  провести мониторинг, предоставить  доступные кредиты Министерству сельского хозяйства,  привлечь к программам молодежь и женщин, сформировать доступные кредиты для покупки земли, повысить  финансовой грамотности.  Кроме того, предлагается также внедрить государственную программу поддержки по реализации  ветеринарного корма, провести законодательные изменения, в том числе в Налоговом кодексе для создания благоприятных условий для кооперативов В  мероприятии также принимает  участие  заместитель министра сельского хозяйства Армении  Тигран Габриелян,   ответственный по вопросам сотрудничества отдела по международной помощи Делегации ЕС в Армении Андреа Баджиоли.