Կալիֆորնիա նահանգի շրջանային դատարան է հրավիրվել Apple ընկերության հիմնադիր ու ղեկավար Սթիվ Ջոբսը: նա դատարանում պատասխանելու է դատապաշտպանների հարցերին՝ երաժշտական iTunes խանութի դեմ ներկայացված հայցի շրջանակներում, հաղորդում է Reuters-ը։
Համապատասխան վճիռը կայացվել է երկուշաբթի մարտի 21-ին, անտեսելով Apple ընկերության դատապաշտպանների բողոքը։ Հարցաքննության առավելագույն ժամկետը երկու ժամ է, սակայն հայտնի չէ թե Ջոբսը երբ հանդես կգա դատարանում:
Apple-ի հիմնադրի մեկնաբանությունները կներկայացվեն դատական լսումների ժամանակ, որը վերաբերելու է երաժշտական խանութի աշխատանքի մեխանիզմին։ Այս ամենը վերաբերվում է 2004թ դեպքերին, երբ Apple-ը սահմանափակել էր RealNnetworks ընկերության կայքից երաժշտական ֆայլերը փլեյերների վրա ձայնագրելու հնարավորությունը:
Այն ժամանակ ընկերությունը թողարկել էր սեփական ծրագրերը , որը պետք է ապահովեր Apple-ի օգտագործողների կողմից երգերի ներբեռնումը։ Սակայն շուտով Apple-ն հրատարակել է iTunes ծրագիրը եւ փակել է ipod ընկերության հնարավորություները, հաղորդում է Lenta.ru-ն։
Դատական նիստի վերանայումից հետո Apple ընկերությունը ստեղծել է երաժշտական մենաշնորհ եւ սահմանափակել է օգտագործողների ազատ մուտքի հնարավորությունը։

Окружной суд штата Калифорния вызвал на заседание Стива Джобса, основателя и главу компании Apple. В суде Джобс ответит на вопросы адвокатов по иску, поданному против музыкального магазина iTunes, передает Reuters.
Соответствующее постановление было вынесено в понедельник, 21 марта, несмотря на протесты адвокатов Apple. Максимальное время допроса Джобса составит два часа. При этом точная дата, когда основатель Apple выступит в суде, пока не называется.
Комментарии Джобса будут выслушаны в рамках судебного слушания, посвященного механизму работы магазина iTunes. Оно касается событий 2004 года, когда Apple свернула возможность воспроизводить на плеерах iPod музыкальные файлы, загруженные с сайта компании RealNetworks.
Тогда компания выпустила собственную технологию, которая должна была обеспечить пользователей альтернативным способом загрузки музыки на плееры Apple. Однако вскоре после этого Apple обновила программу iTunes и закрыла подобную возможность для владельцев iPod, передает Lenta.ru.
В коллективном иске, рассматриваемый судом, утверждается, что таким образом Apple создала музыкальную монополию и ограничивает права пользователей на свободный доступ к музыке.
♦ Папарацци подстерегли Стива Джобса у больницы - он в очень плохом состоянии
Напомним, что Стив Джобс с января 2011 года отошел от управления Apple и находится на больничном. При этом в СМИ неоднократно высказывались предположения, что состояние здоровья Джобса, перенесшего в 2009 году операцию по пересадке печени, значительно ухудшилось. Вместе с тем в марте основатель Apple лично представил новый iPad, несколько развеяв эти слухи.