Ռուսական ԶԼՄ-ները լայնորեն մեկնաբանել են Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմնակիցների բողոքի ակցիան։
Այսպես, ՏԱՍՍ-ը նշում է, որ մասնակիցներն իրենց հետ բերել են նախկին առաջնորդի լուսանկարները, նրանք վանկարկել են նրա ազատ արձակումը պահանջող կարգախոսներ։ «Սահմանադրական դատարանը, ըստ էության, վճռել է, որ ձերբակալության ժամանակ խախտվել են անձնական ազատության Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքները։ Դա նշանակում է, որ նա պետք է անհապաղ ազատ արձակվի։ Մենք պահանջում ենք, որ այդ իրավաբանական ֆարսը հենց այսօր վերջանա, իսկ նախագահ Քոչարյանը ազատ արձակվի»,- հայտարարել է ցույցի նախաձեռնողներից ԱԺ նախկին պատգամավոր Գագիկ Բաղդասարյանը։
«Մենք դիմում ենք դատավոր Աննա Դանիբեկյանին (Քոչարյանի գործով դատավոր)։ Դուք պարտավոր եք անհապաղ հրավիրել նիստ եւ ազատ արձակել նախագահ Քոչարյանին։ Մենք վստահ ենք, որ դուք կընդունեք այդպիսի որոշում, այլապես անազատության մեջ Քոչարյանի յուրաքանչյուր րոպեն կհակասի Հայաստանի օրենքներին եւ ՍԴ-ի որոշմանը»,- Գագիկ Բաղդասարյանին է մեջբերում ՌԻԱ Նովոստի-ն։ Նա նշել է, որ ցույցի մասնակիցները դատավորից պահանջում են երկրի նախկին ղեկավարին ազատել երկուշաբթի օրը՝ չսպասելով սեպտեմբերի 12-ին կայանալիք դատական նիստին։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ ՍԴ-ն Քոչարյանի գործով մեղադրանքների կետերը համարել էր Սահմանադրությանն անահամապատասխան։ Դատարանը 35-րդ հոդվածով քրեական գործի հարուցումը եւ քրեական հետապնդումը պաշտոնատար անձանց հանդեպ, որոնք ունեն անձեռնմխելիության իրավունք, համարել էր Սահմանադրության 27 հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետին, 61 հոդվածի 1-ին մասին, 63 հոդվածի 1-ին մասին եւ 78 հոդվածին հակասող, ինչի հետ կապված՝ նախկին նախագահի փաստաբանները համարում են, որ նա պետք է ազատ արձակվի։
Նշենք, որ Քոչարյանը մեղադրվում է «սահմանադրական կարգը խախտելու» եւ հատկապես խոշոր չափի կաշառք վերցնելու մեջ։

Российские СМИ широко осветили акцию протеста сторонников второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Так, ТАСС отмечает, что участники принесли с собой фотографии бывшего лидера страны, они скандировали лозунги с требованием его освобождения. «Конституционный суд по сути постановил, что во время ареста были нарушены права Роберта Кочаряна на личную свободу. Это значит, что он должен быть немедленно освобожден. Мы требуем, чтобы этот юридический фарс сегодня же закончился, а президент Кочарян вышел на свободу», - заявил один из инициаторов акции, бывший депутат парламента Армении Гагик Багдасарян.
«Мы обращаемся к судье Анне Данибекян (судья по делу Кочаряна.). Вы обязаны незамедлительно созвать заседание и освободить президента Кочаряна. Мы уверены, что вы примете такое решение, а иначе каждая минута пребывания Кочаряна под арестом будет противоречить законам Армении и решению КС», - цитирует РИА Новости участника акции, бывшего депутата Гагика Багдасаряна. Он отметил, что участники акции требуют от судьи принять решение об освобождении бывшего главы государства уже в понедельник, не дожидаясь дня заседания суда, 12 сентября.
Напомним, что 4 сентября КС Армении признал несоответствующими Конституции пункты обвинения по делу Кочаряна. Суд признал производство уголовного дела и уголовное преследование по статье 35-й против должностных лиц, наделенных конституционным правом неприкосновенности (без учета этих обстоятельств) противоречащим пункту 4-му части 1-й статьи 27-й, части 1-й статьи 61-й, части 1-й статьи 63-й и 78-й статьям Конституции Армении. В связи с чем, адвокаты бывшего президента считают, что он должен быть освобожден.
Отметим, что Кочарян обвиняется в «свержении конституционного строя» и взятке в особо крупных размерах.