ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները նախատեսում են առաջիկայում ժամանել  տարածաշրջան: Այս մասին Trend գործակալությանն այսօր` ապրիլի 2-ին հաղորդել են ԵԱՀԿ մամլո գրասենյակից:
Միջնորդները կշարունակեն քննարկումները հիմնարար սկզբունքերի հիման վրա` հենվելով «Սոչիում տեղի ունեցած հանդիպման դրական ազդակի վրա»:
Կքննարկվեն նաեւ հրադադարի ռեժիմի խախտման հետաքննության վերաբերյալ Սոչիում կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարմանն ուղղված կոնկրետ միջոցառումները, նշել են մամուլի ծառայությունում:
Հիշեցնենք, որ մարտի 5-ին ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի միջնորդությամբ Սոչիում տեղի ունեցավ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հանդիպումը:
Եռակողմ հանդիպման արդյունքում ընդունվել էր  համատեղ հայտարարություն, որում  ընդգծվում էր կողմերի ձգտումը` «բոլոր վիճելի հարցերը լուծել խաղաղ միջոցներով եւ շփման գծի երկայնքով կողմերի մասնակցությամբ անցկացնել հնարավոր միջադեպերի հետաքննություն` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի աջակցությամբ»:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ планируют посетить регион в ближайшем будущем. Об этом агентству Trend сообщили 2 апреля в пресс-службе ОБСЕ.
Посредники по Карабаху продолжат дискуссии на основе базовых принципов, опираясь «на положительный импульс сочинской встречи».
Также будут обсуждены конкретные меры по выполнению обязательств, взятых сторонами в Сочи относительно расследования с участием всех сторон нарушения режима прекращения огня, отметили в пресс-службе.
5 марта в Сочи при посредничестве президента РФ Дмитрия Медведева состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана, Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева.
В документе подчеркивается стремление «решать все спорные вопросы мирными средствами и проводить расследование возможных инцидентов вдоль линии прекращения огня с участием сторон под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ при содействии специального представителя действующего председателя ОБСЕ».