Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարեւոր է մարդու իրավունքների տեսակետից, հայտարարել է Ներկայացուցիչների պալատի կանոնակարգերի կոմիտեի նախագահ Ջիմ Մակգովերնը NPR-ի հետ հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ «ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն առաջին անգամ միանշանակորեն շարադրել է տեղի ունեցածի փաստերը եւ այն ցեղասպանություն անվանել»: «Գիտեք, որ ԱՄՆ վարչակազմը երկար ժամանակ տեղի ունեցածը նկարագրելու համար մեղմասացություն է օգտագործել»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ իրերը պետք է անվանել իրենց անուններով:
Կոնգրեսականը նաեւ նշել է, որ տեղի ունեցածը, իսկ այս դեպքում Ցեղասպանությունը չճանաչելը «ճանապարհ է բացում այլ ավտորիտար առաջնորդների եւ բռնապետների համար», որոնք նույնպես կարող են ցեղասպանություն իրագործել:
Այդ պատճառով, կոնգրեսականի խոսքով, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը «կարեւոր է մարդու իրավունքների տեսակետից»:

Recognizing the Armenian Genocide is important from a human rights perspective, Chairman of the House Rules Committee Jim McGovern said in an interview to NPR.
Asked by NPR’s Michel Martin, why does recognizing the Armenian Genocide matter, he said: “Well, this matters because it's the first time that the House of Representatives has unequivocally stated the facts of what happened in Armenia and called it a genocide.”
“You know, for a long time, various administrations have used euphemisms to describe what happened in Armenia. I mean, they call it a mass atrocity or something like that. But this calls it what it is. It is a genocide, and it is the right thing for us to do,” he said.
The congressman also noted that “when you don't acknowledge what has happened - and in this case, a genocide - it paves the way for other authoritarian leaders, other dictators to - you know, to also commit genocide. So this is something important to do from a human rights perspective.”