ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատը հոկտեմբերի 29-ի քվեարկությամբ ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւը:
Հիշեցնենք, որ քվեարկության արդյունքում 405 կոնգրեսականներ բանաձեւն աջակցել են, եւ դեմ է արտահայտվել ընդամենը 11 օրենսդիր:
NEWS.am-ը ներկայացնում է հոկտեմբերի 29-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւի ամբողջական տեքստը.
ԲԱՆԱՁԵՎ
Հայոց ցեղասպանության մասին ԱՄՆ արձանագրության հաստատում:
Նկատի ունենալով, որ ԱՄՆ-ն հպարտ է Հայոց ցեղասպանության, 1915-1923 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում 1,5 միլիոն հայերի սպանության ճանաչման եւ դատապարտման ու հայերի, հույների, ասորիների, խալդերի, սիրիացիների, արամեացիների, մարոնիտների եւ այլ քրիստոնյաների դեմ ցեղասպանության արշավի զոհերին օգնության ցուցաբերման իր պատմությամբ,
Նկատի ունենալով, որ 1913-1916 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան, Պատվարժան Հենրի Մորգենթաուն կազմակերպել եւ ղեկավարել է շատ երկրների ներկայացուցիչների բողոքն ընդդեմ այն բանի, ինչն ինքն անվանել է «կայսրության ռասայի ոչնչացման արշավ», եւ 1915 թվականի հուլիսի 16-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Ռոբերտ Լանսինգից ցուցում է ստացել այն մասին, որ. «Դեպարտամենտը հավանություն է տալիս ձեր գործողություններին…ուղղված հայերի հետապնդումների դադարեցմանը»,
Նկատի ունենալով, որ նախագահ Վուդրո Վիլսոնը սատարել է Կոնգրեսի որոշմամբ հիմնադրված Օգնության ամերիկյան կոմիտեի ստեղծմանը, որը 1915-1930 թվականներին ներգրավել է ԱՄՆ 116 000 000 դոլար (2019 թվականին ԱՄՆ ավելի քան 2 500 000 000 դոլար), իսկ Սենատն ընդունել է զանգվածային սպանությունները դատապարտող բանաձեւեր,
Նկատի ունենալով, որ Ռաֆայել Լեմկինը, որը 1944 թվականին «ցեղասպանություն» տերմինի եւ «Ցեղասպանություն հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին ՄԱԿ կոնվենցիայի» հեղինակն է, հղում է կատարել Հայաստանում տեղի ունեցածին՝ որպես 20-րդ դարում ցեղասպանության վերջնական օրինակի,
Նկատի ունենալով այն, որ, ինչպես ներկայացված է ԱՄՆ-ում Հոլոքոստի հուշաթանգարանում, Ադոլֆ Հիտլերը 1939 թվականին իր զինվորական հրամանատարներին հրամայելով հարձակվել Լեհաստանի վրա՝ մերժել է առարկությունները՝ ասելով. «Ո՞վ է հիմա հիշում հայերի բնաջնջումը», հող նախապատրաստելով Հոլոքոստի համար,
Նկատի ունենալով, որ ԱՄՆ-ն պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը՝ 1951-ի մայիսի 28-ին ԱՄՆ կառավարության կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի վերաբերյալ Միջազգային դատարան ուղարկված գրավոր հայտարարությամբ, նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի՝ 1981-ի ապրիլի 22-ի № 4838 որոշման հիման վրա եւ Ներկայացուցիչների պալատի՝ 1975-ի ապրիլի 8-ի № 148 եւ 1984-ի սեպտեմբերի 10-ի № 247 «Համատեղ բանաձեւերին» համապատասխան, ինչպես նաեւ
Նկատի ունենալով, որ «Էլի Վիզելի՝ ցեղասպանության եւ 2018-ի օրենքով (ընդհանուր օրենք 115-441) վայրագությունների կանխարգելման մասին ակտը» սահմանում է, որ վայրագությունների կանխարգելումը ԱՄՆ ազգային շահ է ներկայացնում, եւ հաստատում է, որ ԱՄՆ-ի քաղաքականությունն է իրականացնել համապետական ռազմավարություն՝ ուղղված վայրագությունների բացահայտմանը, կանխարգելմանն ու արձագանքմանը՝ «դիվանագիտական արձագանքի ուժգնացման, անցումային փուլի արդարադատության համապատասխան միջոցների աջակցման, ներառյալ նախկին վայրագությունների համար քրեական պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով արտասահմանյան օգնության արդյունավետ օգտագործման ճանապարհով»:
Այդպիսով, հաստատում ենք՝ Ներկայացուցիչների պալատը կարծում է, որ ԱՄՆ-ի քաղաքականությունն է՝
1.       հաստատել Հայոց ցեղասպանության փաստը՝ պաշտոնապես ճանաչելու եւ հիշատակելու միջոցով,
2.       հրաժարվել Հայոց ցեղասպանության կամ որեւէ այլ ցեղասպանության ժխտման գործում ԱՄՆ-ի կառավարության ներգրավվածությունից, ինչպես նաեւ
3.       խրախուսել Հայոց ցեղասպանության մասին փաստերի, այդ թվում՝ մարդասիրական օգնության գործում ԱՄՆ-ի դերի, մարդկության դեմ ներկայումս իրականացվող հանցագործություններում Հայոց ցեղասպանության նշանակալիության մասին հանրային ընկալումն ու կրթությունը:

The US House of Representatives voted 405 to 11 Tuesday to adopt Armenian Genocide resolution.
Whereas the United States has a proud history of recognizing and condemning the Armenian Genocide, the killing of 1.5 million Armenians by the Ottoman Empire from 1915 to 1923, and providing relief to the survivors of the campaign of genocide against Armenians, Greeks, Assyrians, Chaldeans, Syriacs, Arameans, Maronites, and other Christians;
Whereas the Honorable Henry Morgenthau, United States Ambassador to the Ottoman Empire from 1913 to 1916, organized and led protests by officials of many countries against what he described as the empire’s “campaign of race extermination”, and was instructed on July 16, 1915, by United States Secretary of State Robert Lansing that the “Department approves your procedure … to stop Armenian persecution”;
Whereas President Woodrow Wilson encouraged the formation of the Near East Relief, chartered by an Act of Congress, which raised $116,000,000 (over $2,500,000,000 in 2019 dollars) between 1915 and 1930, and the Senate adopted resolutions condemning these massacres;
Whereas Raphael Lemkin, who coined the term “genocide” in 1944, and who was the earliest proponent of the United Nations Convention on the Prevention and Punishment of Genocide, invoked the Armenian case as a definitive example of genocide in the 20th century;
Whereas, as displayed in the United States Holocaust Memorial Museum, Adolf Hitler, on ordering his military commanders to attack Poland without provocation in 1939, dismissed objections by saying “[w]ho, after all, speaks today of the annihilation of the Armenians?”, setting the stage for the Holocaust;
Whereas the United States has officially recognized the Armenian Genocide, through the United States Government’s May 28, 1951, written statement to the International Court of Justice regarding the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, through President Ronald Reagan’s Proclamation No. 4838 on April 22, 1981, and by House Joint Resolution 148, adopted on April 8, 1975, and House Joint Resolution 247, adopted on September 10, 1984; and
Whereas the Elie Wiesel Genocide and Atrocities Prevention Act of 2018 (Public Law 115–441) establishes that atrocities prevention represents a United States national interest, and affirms that it is the policy of the United States to pursue a United States Government-wide strategy to identify, prevent, and respond to the risk of atrocities by “strengthening diplomatic response and the effective use of foreign assistance to support appropriate transitional justice measures, including criminal accountability, for past atrocities”: Now, therefore, be it
Resolved, That it is the sense of the House of Representatives that it is the policy of the United States to—
(1) commemorate the Armenian Genocide through official recognition and remembrance;
(2) reject efforts to enlist, engage, or otherwise associate the United States Government with denial of the Armenian Genocide or any other genocide; and
(3) encourage education and public understanding of the facts of the Armenian Genocide, including the United States role in the humanitarian relief effort, and the relevance of the Armenian Genocide to modern-day crimes against humanity.