Երեւանի Ավան եւ Նոր-Նորք համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր` ապրիլի 6-ին մեկնարկել է Ազգային ժողովի Հանրապետական պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի դեմ «Հետք» պարբերականի լրագրող Գրիշա Բալասանյանի հայցով դատավարությունը:
Լրագրողը դատարանից պահանջում է պարտավորեցնել Ռուբեն Հայրապետյանին ներողություն խնդրել իրենից եւ 1 միլիոն դրամ գանձել` իր պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորելու համար:
Փետրվարի 2-ին, երբ լրագրողը զանգահարել է Ռուբեն Հայրապետյանի բջջային հեռախոսին հարցազրույցի մասին պայմանավորվածություն ձեռք բերելու նպատակով, պատգամավորը նրան նախ անվանել է տգետ, հետո` հայհոյել, հետո ավելացրել` «լավ արեցի»: Հայցվոր կողմը դատարանին ներկայացրել է ապացույցներ, այդ թվում` լրագրողի հարցին ի պատասխան Ռուբեն Հայրապետյանի հայհոյանքների ձայնագրությունը:
Բալասանյանի փատաբան Վահե Գրիգորյանը դատարանում ներկայացրել է իրենց փաստարկները` մանրամասն ներկայացնելով նաեւ միջազգային կոնվենցիաների դրույթները, իսկ Ռուբեն Հայրապետյանի ներկայացուցիչ Գեւորգ Գեւորգյանը հայտարարել է, որ իրենք առարկում են հայցի դեմ:
Դատական նիստը հետաձգվել եւ նշանակվել է ապրիլի 27-ին:
Փաստաբան Վահե Գրիգորյանը, «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում նշել է, թե ՀՔԾ-ին տրված բացատրության մեջ Ռուբեն Հայրապետյանը չի հրաժարվել ոչ հեռախոսազանգից, ոչ վիրավորանքից, ուստի տարակուսելի է, որ այսօր պատասխանող կողմը առարկում է հայցում ներկայացված փաստերին:

YEREVAN. - Court of First Instance of Avan and Nor Nork Administrative Districts started the trial of a suit filed by reporter of Hetk newspaper Grisha Balasanyan against Armenian MP and large businessman Ruben Hayrapetyan.
Balasanyan demands that the court make the Armenian parliament member to apologize to him and pay AMD 1million as compensation for insulting his dignity and honor.
The plaintiff accused Hayrapetyan of using swearwords during a phone conversation. When the journalist called him on February 2 to make an arrangement, Hayrapetyan refused to answer his questions, calling the latter “ignorant” and then mouthing swearwords at Balasanyan. The plaintiff presented the record of his conversation to the court as evidence.
The journalist’s lawyer Vahe Grigoryan presented his arguments during the trial, referring to the provisions of international conventions.