Գերմանիայում գտնվել են 1979 թվականին գողացված Գոլբեյնի եւ Բրեյգելի կտավները։ Արվեստի գործերի այս կողոպուտը համարվել է ամենամեծը Գերմանիայի պատմության մեջ, տեղեկացնում է 360 հեռուստաալիքը՝ հղում կատարելով Spiegel ամսագրին։
Կտավները գողացվել էին 40 տարի առաջ Գոթա քաղաքի (Թյուրինգիայի դաշնային երկրամաս) Ֆրիդենշթայն ամրոցի թանգարանից։ Բայց 2019 թվականի սեպտեմբերի վերջին դրանք գտել եւ հանձնել են պետությանը։
«Բեռլինի պետական թանգարաններ» միավորման լաբորատորիա են բերվել Հանս Գոլբեյն-ավագի «Սուրբ Կատարինա», Յան Բրեյգել-ավագի «Գյուղական փողոց՝ սայլերով ու կովերով», Ֆրանս Հալսի «Երիտասարդի դիմանկար», Յան Լիվենսի «Ծերունի» եւ Անտոնիս վան Դեյքի «Ինքնանկար արեւածաղիկներով» կտավները։ Փորձագետները պարզելու են դրանց իսկությունը։
Հինգ կտավ գողացվել էր Ֆրիդենշթայն ամրոցի թանգարանից 1979 թվականի դեկտեմբերի 14-ի գիշերը։ Դրանք գնահատվում էին մոտ հինգ մլն գերմանական մարկ։ Այն ժամանակ դա Արեւելյան Գերմանիայում արվեստի գործերի ամենամեծ կողոպուտն էր։
2018 թվականի հուլիսին անհայտ մնալ ցանկացող անձինք հայտարարել էին, որ գողացված կտավները պատկանում են իրենց։ Այս մասին նրանք տեղեկացրել էին Ֆրիդենշթայն ամրոցի ֆոնդին իրենց փաստաբանի միջոցով։ Բայց համոզիչ ապացույցներ ներկայացնել նրանք չկարողացան։ Գոթայի իշխանությունները փաստաբանների հետ գաղտնի բանակցություններ վարեցին, որոնց ընթացքում իրավաբանը պահանջեց ստեղծագործությունների տերերին տալ 5,25 մլն եվրո։
Ավելի ուշ փաստաբանի եւ նրա այցելուի հանդեպ քրեական գործ հարուցվեց շանտաժի եւ փաստերը թաքցնելու մեղադրանքով։ Հետաքննությամբ զբաղվում է Գերմանիայի քրեական ոստիկանությունը։ Իրավապահները խուզարկել են կասկածյալների եւ երեք վկաների բնակարանները եւ աշխատասենյակները։ Այդտեղ էլ նրանք գտել են հանցանշաններ, որոնք այժմ ենթակա են ստուգման։

В Германии нашли картины Гольбейна и Брейгеля, украденные в 1979 году. Эта кража предметов искусства считалась крупнейшей в истории ГДР, сообщает телеканал 360 со ссылкой на журнал Spiegel.
Полотна похитили 40 лет назад из музея замка Фриденштайн в городе Гота, федеральная земля Тюрингия. Однако в конце сентября 2019 года их нашли и передали государству.
В лабораторию объединения «Государственные музеи Берлина» доставили «Святую Катарину» Ганса Гольбейна-старшего, «Деревенскую улицу с повозками и коровами» Яна Брейгеля-старшего, «Портрет молодого человека» Франса Халса, «Старика» Яна Ливенса и «Автопортрет с подсолнухом» Антониса ван Дейка. Там эксперты установят их подлинность.
Пять картин украли из музея замка Фриденштайн в ночь на 14 декабря 1979 года. Их оценивали примерно в пять миллионов марок ГДР. На то время это была крупнейшая кража предметов искусства в Восточной Германии.
В июле 2018 года лица, пожелавшие остаться неизвестными, объявили, что украденные картины принадлежат им. Об этом они сообщили Фонду замка Фриденштайн через своего адвоката. Однако предоставить убедительные доказательства об их приобретении они не смогли. Власти Готы вели с адвокатом секретные переговоры, в ходе которых юрист требовал отдать обладателям предметов искусства 5,25 миллиона евро.
Позднее в отношении адвоката и его клиента было возбуждено уголовное дело по подозрению в шантаже и укрывательстве. Его расследованием занимается уголовная полиция Германии. Правоохранители обыскали квартиры и офисы подозреваемых и трех свидетелей. В этих помещениях они нашли улики, которые теперь предстоит проверить.