Ֆրանսիայի իշխանությունները մտադիր են ավարտին հասցնել կառավարության նախաձեռնած կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխումները, որոնք դարձել էին երկրում բողոքի ցույցերի պատճառ: Այդ մասին կիրակի հայտարարել է Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուար Ֆիլիպը Le Journal du Dimanche թերթին տված հարցազրույցում:
«Ես լի եմ բարեփոխումներն ավարտին հասցնելու վճռականությամբ եւ մեծ ցանկություն ունեմ դա անելու՝ հարգելով մարդկանց եւ արձագանքելով նրանց մտահոգություններին»,-ասել է Ֆրանսիայի վարչապետը:
Չորեքշաբթի Ֆրանսիայի վարչապետը մտադիր է պարզաբանում տալ իրականացվող բարեփոխման մասին: Ֆիլիպը խոստացել է, որ «իշխանությունները կկարողանան տալ դրական պատասխաններ բազմաթիվ քաղաքացիների հարցերին, որոնք տառապում են անարդարությունից ներկայիս համակարգի պատճառով. խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է կանանց եւ ֆերմերներին»: «Եթե մենք այսօր չիրականացնենք խորքային, լուրջ եւ աստիճանական բարեփոխում, ապա դա կանի մեկ ուրիշն ապագայում, միայն թե շատ ավելի կոշտ ձեւով»,-նշել է նա:
Ինչպես հայտնել է Ելիսեյան պալատում աղբյուրը, կիրակի երեկոյան Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կանցկացնի խորհրդակցություն վարչապետի եւ նախարարների հետ, որոնց պատասխանատվության շրջանակում են կենսաթոշակային բարեփոխումներն անցկացնելու հարցերը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Զանգվածային բողոքի ցույցերը մեկնարկել էին Ֆրանսիայում դեկտեմբերի սկզբին: Առաջին խոշոր համազգային գործադուլն անցկացվել էր երկրում դեկտեմբերի 5-ին 42 հատուկ կենսաթոշակային ռեժիմ պարզեցնելու կառավարության ծրագրերի առնչությամբ, որոնց շնորհիվ առանձին ոլորտների աշխատակիցները, այդ թվում՝ երկաթգծայիններն ու էներգետիկները, կարող են թոշակի անցնել ավելի վաղ եւ ստանալ ավելի շատ: Իշխանությունները նաեւ մտադիր են երկարաձգել կենսաթոշակային վճարումների ժամանակահատվածը քաղաքացիների բոլոր խմբերի համար: Կառավարությունը համարում է, որ այդ քայլերն անհրաժեշտ են մոտ ապագայում կենսաթոշակային համակարգի ֆինանսավորման հարցում բազմամիլիարդանոց դեֆիցիտից խուսափելու համար:

Власти Франции намерены довести до конца предложенную правительством реформу пенсионной системы, которая стала причиной массовых забастовок в стране. Об этом заявил в воскресенье премьер-министр Франции Эдуар Филипп в интервью газете Le Journal du Dimanche.
«Я полон решимости довести реформу до конца и очень хочу это сделать, уважая людей и реагируя на их беспокойство», - сказал глава французского кабмина.
В среду премьер-министр Франции намерен выступить с разъяснениями относительно намеченной реформы. Филипп пообещал, что «власти смогут дать чрезвычайно позитивные ответы на вопросы многих граждан, которые страдают от несправедливости в результате нынешней системы, в частности речь идет о женщинах и фермерах». «Если мы не проведем глубокую, серьезную и постепенную реформу сегодня, то это сделает в будущем кто-то другой, только в гораздо более жесткой форме», - отметил он.
Как сообщил источник в Елисейском дворце, в воскресенье вечером президент Франции Эмманюэль Макрон проведет совещание с премьером и министрами, в сферу ответственности которых входят вопросы проведения пенсионной реформы, передает ТАСС.
Массовые протесты трудящихся начались во Франции в начале декабря. Первая крупная общенациональная забастовка прошла в стране 5 декабря в связи с планами правительства упразднить 42 особых пенсионных режима, благодаря которым работники отдельных отраслей, в том числе железнодорожники и энергетики, могут выходить на пенсию раньше и при этом получать больше. Также власти намерены продлить для всех категорий граждан периоды пенсионных взносов. Правительство считает необходимым пойти на такие меры, чтобы избежать многомиллиардного дефицита в финансировании пенсионной системы в обозримом будущем.