Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը չի գնա զիջումների այն աստիճան, որ նշանակի արտահերթ նախագահական ընտրություններ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ապրիլի 11-ին հայտարարեց «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանը` խոսելով մարտի 17-ից սկսված ՀԱԿ-իշխանություն երկխոսության մասին: Նա նշեց, որ իր գոյության գրեթե ողջ ընթացքում ՀԱԿ-ը պարբերաբար պահանջում էր արտահերթ ե’ւ նախագահական, ե’ւ խորհրդարանական ընտրություններ, սակայն այժմ իջեցրել է իր նշաձողը եւ համաձայնել միայն արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը:
«Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը  ինչ-որ մանիպուլյացիաների շնորհիվ ուզում է ցույց տալ, որ իշխանություններն իր ճնշման տակ գնում են զիջումների: Սակայն դա փոխշահավետ գործարք է երկու կողմերի համար էլ»,-հայտարարեց Հակոբյանը:
Նրա խոսքով` ՀԱԿ առաջնորդը զգաց, որ իրեն համակրողների շրջանակը թույլ չի տալիս, որպեսզի անարյուն հեղափոխություն իրականացվի եւ պահանջում է օր առաջ հասնել իշխանափոխության: Համակիրների այս պահանջին ընդառաջ գնալը, ըստ «Ժառանգության» ներկայացուցչի, կբերեր նոր մարտի 1-ի եւ որպեսզի Տեր-Պետրոսյանը դուրս գար այս փակուղուց, որոշեց գնալ իշխանության հետ երկխոսության:
«Կարծում եմ, որ ինքը, լինելով պրոֆեսիոնալ գործիչ, հասկացել է, որ այն նշաձողը, որն ինքը դրել էր, մեղմ ասած ազնիվ չէր: Ես համոզված եմ, որ նույնիսկ ՀԱԿ անդամ կուսակցությունների ներկայացուցիչները դեռեւս տեղյակ չեն, թե Տեր-Պետրոսյանն ինչ է ուզում անել, բայց նա փակուղուց դուրս գալու այս տարբերակն է ընտրել»,-նշեց Հակոբյանը:
NEWS.am-ի հարցին, թե իշխանությունների հետ պայմանավորվածություն ձեռք բերվե՞լ է 2013 թվականի նախագահական ընտրություններում Լեւոն  Տեր-Պետրոսյանի առաջադրման վերաբերյալ, Հակոբյանը պատասխանեց. «Ես չգիտեմ` կա՞,  թե՞ ոչ: Բայց «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող Ժիրայր Սեֆիլյանը շատ ճիշտ ձեւակերպում արեց, որ ինչքան շուտ հրաժավեն «Լեւոն նախագահ» կարգախոսից, այնքան ավելի առողջ զարգացումներ կլինեն ներքաղաքական կյանքում»:

Серж Саргсян не пойдет на уступки до такой степени, чтобы назначить внеочередные президентские выборы. Об этом на встрече с журналистами 11 апреля заявил вице-председатель партии «Наследие» Рубен Акопян, говоря о диалоге между властями и оппозиционным Армянским национальным конгрессом, который начался 17 марта. Он отметил, что на протяжении почти всего своего существования АНК требовал проведения как внеочередных президентских, так и парламентских выборов, однако теперь опустил планку и согласился лишь на проведение внеочередных парламентских выборов.
«Левон Тер-Петросян при помощи каких-то манипуляций пытается показать, что власти под его давлением идут на уступки. Однако эта сделка выгодна для обеих сторон», - сказал Акопян.
По его словам, лидер АНК почувствовал, что круг его почитателей не позволяет осуществить революцию без крови и требует власти днем раньше. Согласно представителю «Наследия», согласие Тер-Петросяна на эти требования привело бы к новому «1 марта», и, чтобы выйти из тупика, он пошел на диалог с властью.
«Считаю, что он, будучи профессиональным деятелем, понял, что та планка, которую он поставил, мягко говоря, была нечестной. Я убежден, что даже представители партий-членов АНК еще не знают, чего добивается Тер-Петросян, но он выбрал именно этот путь», - предположил политик.
На вопрос Новости Армении – NEWS.am о том, есть ли договоренность о выдвижении кандидатуры Левона Тер-Петросяна на президентских выборах 2013 года, Акопян ответил, что не знает. «Однако инициатор движения «Сардарапат» Жирайр Сефилян дал очень точную формулировку, что чем раньше откажутся от лозунга «Левон - президент», тем более здоровые процессы мы увидим во внутриполитическом поле», - заключил Акопян.