Երեւանում ապրիլի 11-ին տեղի ունեցավ հայ-չինական գործարար համաժողովը, որին մասնակցեցին Չինաստանից ժամանած մոտ 22 ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Համաժողովի ժամանակ ելույթով հանդես եկավ Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի քաղաքական բյուրոյի անդամ Լի Չանչունը: Նա հիշեցրեց, որ հայ-չինական համագործակցությունը գալիս է դարերի խորքից, որին նպաստել է Մետաքսի ճանապարհը:
Լի Չանչունը հատարարեց, որ Չինաստանի կառավարությունը պատրաստակամ է նպաստել Հայաստանից ներկրումներին, սակայն հայ գործարարները պետք է ավելի ակտիվ լինեն` մասնակցեն Չինաստանում կազմակերպվող ցուցահանդեսներին, օգտագործեն այլ պլատֆորմներ, լայնամասշտաբ գովազդային քաղաքականություն վարեն; Չինացի բարձրաստիճան հյուրը նշեց, որ շատ տպավորված է «Արարատ» կոնյակի համտեսումից, թեեւ ընդհանրապես կոնյակ չի խմում: Սակայն զարմանալիորեն հայկական կոնյակը չինական շուկայում գտնել հնարավոր չէ: Նմանապես` Չինաստանում չի վաճառվում հայկական խաղող, թեւ Լի Չանչունն այն համեմատեց չինական նեֆրիտների (թանկարժեք քարի տեսակ) հետ:
Թեեւ հայ-չինական տնտեսական համագործակցությունը վերջին տարիներին բուռն աճում է, եւ Չինաստանը դարձել է Հայաստանի երկրորդ առեւտրատնտեսական գործընկերը (առեւտրաշրջանառության ծավաը 2 երկրների միջեւ 2010 ո. կազմել է 436 մլն դոլար` նախորդ տարվա համեմատ աճելով մոտ 40 տոկոսով), սակայն չինացի հյուրը համագործակցության առկա մասշտաբները բավարար չի համարում:
Այն, որ Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ համագործակցության աճի մեծ պոտենցիալ կա` շեշտեց նաեւ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նա իր ելույթում նշեց հայ-չինական համագործակցության մի քանի գերակա ուղղություններ` լեռնահանքային, քիմիական արդյունաբերություն, զբոսաշրջություն, ենթակառուցվածքներ, գյուղատնտեսություն, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ եւ կրթություն; «Բաց ենք նաեւ կուլտուրական շփումների համար»,-ավելացրեց Տ. Սարգսյանը:
Նշենք, որ գործարար համաժողովի աշխատանքային լեզուն ռուսերենն էր; Մասնավորապես` ռուսերեն ելույթ ունեցան Հայաստանի վարչապետն ու էկոնոմիկայի նախարարը, այնինչ չինացի հյուրերը ելույթ էին ունենում չինարեն: Հավանաբար` հայերենից չինարեն կամ հակառակ թարգմանության խնդիր կար։

В Ереване 11 апреля состоялся армяно-китайский бизнес-форум, в котором приняли участие представители около 22 компаний, прибывшие из Китая.
На форуме с речью выступил член Политбюро Центрального комитета Коммунистической партии Китая Ли Чанчунь. Он заявил, что правительство Китая готово способствовать импорту из Армении, однако армянские бизнесмены должны быть активны – участвовать в выставках, использовать другие платформы, вести широкомасштабную рекламную политику.
Чанчунь отметил, что очень впечатлен коньяком «Арарат», хотя вообще не пьет коньяка. Однако удивительно, что армянский коньяк невозможно найти на китайском рынке. Подобным же образом в Китае не продается армянский виноград, хотя Ли Чанчунь сравнил его с китайскими нефритами (драгоценный камень).
Несмотря на то, что армяно-китайское экономическое сотрудничество в последние годы бурно растет, и Китай стал вторым торгово-экономическим партнером Армении (объем торгового оборота между 2 странами в 2010 г. составил $436 млн., увеличившись по сравнению с прошлым годом примерно на 40%), китайский гость не считает нынешние масштабы сотрудничества удовлетворительными.
То, что для сотрудничества между Арменией и Китаем есть большой потенциал, было подчеркнуто также премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном. Он в своей речи отметил несколько приоритетных направлений сотрудничества.