ԱՄՆ պետդեպարտամենտի կողմից հրապարակված Հայաստանում մարդու իրավունքների զեկույցի Ղարաբաղին վերաբերող մասում աղաղակող հակասություններ կան: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը, հավելելով, որ դա տարակուսանք է հարուցում:
Նրա խոսքով, այդ փաստաթղթում գրված դրույթները ուղղակիորեն հակասում են ԱՄՆ նախագահի եւ պետքարտուղարի հայտարարություններին, ովքեր բազմիցս նշել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը պետք է լուծվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամարտահայտության հիման վրա:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը նշված զեկույցում գրել է. «Էթնիկ հայ անջատողականները, Հայաստանի աջակցությամբ, շարունակել են վերահսկողության տակ պահել Ադրբեջանի Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի մեծ մասն ու շրջակա 7 ադրբեջանական տարածքները»:

В опубликованном Госдепартаментом США отчете по правам человека в Армении, в части, касающейся Карабаха, есть вопиющие противоречия. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am заявил секретарь фракции Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, добавив, что это вызывает недоумение.
По его словам, положения этого документа прямо противоречат заявлениям президента и госсекретаря США, неоднократно отмечавшим, что нагорно-карабахский конфликт должен быть решен на основе волеизъявления народа Нагорного Карабаха.
Напомним, что в отчете Госдепартамента США отмечается: «Этнические армянские сепаратисты , при поддержке Армении, продолжили удерживать под своим контролем большую часть Нагорного Карабаха Азербайджана и территории прилегающих 7 районов».