Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին կառավարության արտակարգ նիստ է հրավիրել երկրում սկսված բողոքի ալիքի պատճառով,գրում է Business Standard-ը:
Մոդին արտակարգ նիստ է հրավիրել, որի նպատակն է գնահատել իրավիճակը, որը ստեղծվել է բողոքի ակցիաների շուրջ: Հայտնի է, որ բողոքի ակցիաների ընթացքում 14 քաղաքացի է զոհվել:
Հիշեցնենք, որ նոր օրենքի համաձայն՝ ոչ մուսուլման քաղաքացիներին, որոնք ապրում են հիմնականում մուսուլմաններով բնակեցված երրորդ երկրներում, Հնդկաստանի քաղաքացիության իրավունք է տրվում կրոնական հիմքով հետապնդման դեպքում:
Խոսքը Պակիստանի, Աֆղանստանի եւ Բանգլադեշի քաղաքացիների մասին է:
Այդ կապակցությամբ հազարավոր մարդիկ հավաքվել են Նյու Դելիում Ջամա-մասջիդ մզկիթի մոտ: Նրանք հակակառավարական կարգախոսներ են հնչեցնում՝ իշխանություններին մեղադրելով մուսուլմանների մարգինալացման մեջ:

Премьер-министр Индии Нарендра Моди созвал чрезвычайное заседание правительства в связи с акциями протеста в стране, пишет Business Standard
Моди созвал кабинет министров с целью оценки ситуации, сложившейся вокруг акций протеста, которые привели к гибели 14 граждан.
Напомним, что согласно новому закону, мигрантам-немусульманам, проживающим в трех странах, основное население которого составляют мусульмане, предоставляется право на гражданство Индии в случае преследований на религиозной почве.
Речь идет о выходцах из Пакистана, Афганистана и Бангладеша.
В связи с этим мусульманское население страны вышло на улицы, обвиняя власти в маргинализации мусульман.