Հոկտեմբերի 1-ին նախագծային աշխատանքների կապակցությամբ ժամանակավորապես դադարեցվում է բնական գազի տարանցումը Վրաստանից Հայաստան։ Ըստ Վրաստանի նավթի ու գազի կորպորացիայի, «Հյուսիս-հարավ» (Մոզդոկ-Թբիլիսի) գազամուղի վերակենդանացման երրորդ փուլի շրջանակներում խողովակաշարի վրա պետք է արվեն ութ ներփորվածքներ։
Գազի տարանցումը կդադարեցվի հոկտեմբերի 1-ի առավոտյան ժամը 10-ին եւ կվերսկսվի հոկտեմբերի 6-ի առավոտյան ժամը 10-ին։ «Հյուսիս-հարավ» գազամուղի վերակենդանացումն իրականացվում է վրացական էներգաենթակառուցվածքի վերակենդանացման ծրագրի շրջանակներում՝ ամերիկյան կառավարության «Հազարամյակի մարտահրավերներ» հիմնադրամի համաֆինանսավորմամբ։

1 октября в связи с плановыми работами временно прекращается транзит природного газа из Грузии в Армению. По информации Корпорации нефти и газа Грузии, в рамках третьей фазы реабилитации газопровода «Север-Юг» (Моздок — Тбилиси), на трубопроводе должны быть произведены восемь врезок.
Транзит газа будет прекращен в 10 часов утра 1 октября и возобновится в 10 часов утра 6 октября. Реабилитация газопровода «Север-Юг» осуществляется в рамках проекта реабилитации грузинской энергоинфраструктуры при софинансировании американского правительственного Фонда «Вызовы тысячелетия».