Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակում Հայաստանը չպետք է զբաղեցնի որեւէ մեկի դիրքորոշումը եւ միեւնույն ժամանակ պետք է քաղաքական ճկնություն ցուցաբերի: Այս մասին հունվարի 8-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց իրանագետ Ահարոն Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ նման բարդ քաղաքական իրավիճակում այս կամ այն կողմին աջակցելը չափազանց վտանգավոր է եւ անցանկալի եւ հղի է բարդ հետեւանքներով: «Սակայն հայտարարությունները, որոնք արել է հայկական կողմը, նորմալ են: Իմ տեղեկություններով, հետեւելով իրանական ԶԼՄ-ներին եւ մասնավոր զրույցներին՝ Իրանում գոհ են հայկական կողմի դիրքորոշումից եւ Հայաստանի իշխանությունների հայտարարություններից, եւ այնտեղ հայերի նկատմամբ բավականին դրական ֆոն է ձեւավորվել»,- նշեց Վարդանյանը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Բաղդադում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրամանով ԱՄՆ-ի ավիահարվածի հետեւանքով զոհվել է Իսլամական հեղափոխության պահպանների կորպուսի ազդեցիկ գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանին: Ի պատասխան՝ Իրանը հարվածներ է հասցրել Իրաքի տարածում ամերիկյան 2 բազաների ուղղությամբ:

В сложившейся вокруг Ирана ситуации Армения не должна четко занимать чьей-либо позиции, проявив при этом политическую гибкость. Об этом на встрече с журналистами 8 января заявил иранист Агарон Варданян.
По его словам, в столь сложной политической ситуации поддержка той или иной стороне в конфликте довольно опасна, чревата тяжелыми последствиями и нежелательна. «Но заявления, которые были сделаны с армянской стороны, были вполне нормальными. По имеющимся у меня сведениям, которые я имею благодаря отслеживанию реакции иранских СМИ и благодаря частным беседам, в Иране довольны позицией и заявлениями армянских властей, и там сформировался довольно позитивный фон в отношении армян», - отметил Варданян.
Напомним, что ранее в Багдаде по приказу президента США Дональда Трампа и в результате американского авиаудара был убит влиятельный иранский генерал Корпуса стражей Исламской революции Касем Сулеймани. В ответ Иран нанес удары по двум американским базам на территории Ирака.