Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին զգուշացրել է Միացյալ Նահանգներին Իրանին ռազմական պատասխան տալու հետեւանքների մասին Իրաքում ԻՀՊԿ հրթիռային հարվածից հետո, տեղեկացնում է Mehr-ը։ Այս մասին նա ասել է Կատարի էմիր, շեյխ Թամիմ բեն Խամադ ալ Թանիի հետ հեռախոսազրույցում։
Ռոհանին գեներալ-լեյտենանտ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունն անվանել է ԱՄՆ լուրջ հանցագործություն եւ կոչ արել աշխարհի բոլոր երկրներին, մանավանդ Իրանի հարեւաններին, դատապարտել այն։ Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանն աջակցելը շատ կարեւոր է Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար։ Նա ընդգծել է, որ տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման միակ միջոցը բարեկամության եւ համագործակցության խորացումն է տարածաշրջանի պետությունների միջեւ։
Ռոհանին Սոլեյմանիի սպանությունը, որը Իրաքի ժողովրդի եւ կառավարության հյուրն էր, անվանել է Իրաքի ինքնիշխանությանը հասցված լուրջ վիրավորանք եւ լուրջ հանցագործություն իրանական ազգի դեմ։
Նա ընդգծել է, որ եթե ԱՄՆ-ը ցանկանա պատասխանել Իրանի գործողություններին, ապա կբախվի շատ լուրջ հակադարձման՝ հույս հայտնելով, որ ամերիկացիները նման սխալ չեն անի։

Президент Ирана Хасан Роухани предупредил Соединенные Штаты о последствиях военного ответа Ирану после ракетного удара КСИР по американским базам в Ираке, передает Mehr. Об этом он заявил в ходе телефонной беседы с эмиром Катара шейхом Тамимом бен Хамадом Аль Тани.
Роухани назвал убийство генерал-лейтенанта Касема Сулеймани серьезным преступлением США и призвал к его осуждению всеми странами мира, особенно соседями Ирана. По его словам, содействие региональной стабильности и безопасности очень важно для Исламской Республики Иран. Он подчеркнул, что единственным способом обеспечения безопасности в регионе является углубление дружбы и сотрудничества между государствами региона.
Роухани назвал убийство Сулеймани, который был гостем иракского народа и правительства, серьезным оскорблением суверенитета Ирака и серьезным преступлением против иранской нации.
Он подчеркнул, что если США захотят отреагировать на действия Ирана, то столкнутся с очень опасной реакцией, выразив надежду, что американцы не сделают подобной ошибки.