Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին զգուշացրել է Միացյալ Նահանգներին Իրանին ռազմական պատասխան տալու հետեւանքների մասին Իրաքում ԻՀՊԿ հրթիռային հարվածից հետո, տեղեկացնում է Mehr-ը։ Այս մասին նա ասել է Կատարի էմիր, շեյխ Թամիմ բեն Խամադ ալ Թանիի հետ հեռախոսազրույցում։
Ռոհանին գեներալ-լեյտենանտ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունն անվանել է ԱՄՆ լուրջ հանցագործություն եւ կոչ արել աշխարհի բոլոր երկրներին, մանավանդ Իրանի հարեւաններին, դատապարտել այն։ Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանն աջակցելը շատ կարեւոր է Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար։ Նա ընդգծել է, որ տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման միակ միջոցը բարեկամության եւ համագործակցության խորացումն է տարածաշրջանի պետությունների միջեւ։
Ռոհանին Սոլեյմանիի սպանությունը, որը Իրաքի ժողովրդի եւ կառավարության հյուրն էր, անվանել է Իրաքի ինքնիշխանությանը հասցված լուրջ վիրավորանք եւ լուրջ հանցագործություն իրանական ազգի դեմ։
Նա ընդգծել է, որ եթե ԱՄՆ-ը ցանկանա պատասխանել Իրանի գործողություններին, ապա կբախվի շատ լուրջ հակադարձման՝ հույս հայտնելով, որ ամերիկացիները նման սխալ չեն անի։

Iranian President Hassan Rouhani has warned the US of the consequences of a military response to Iran after the IRGC missile strike on US bases in Iraq, Mehr reported. His remarks came during a phone talk with the Emir of Qatar, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani.
Rouhani said the assassination of Martyr Lieutenant General Qasem Soleimani is a major crime by the US and called for its condemnation by all countries around the world, especially neighboring countries.
The promotion of regional stability and security is very important for Iran, he said adding that the only way to ensure security in the region is to deepen friendship and cooperation between the states of the region.
According to him, the president described the assassination of Lieutenant General Soleimani, who was the Iraqi people and government's guest, as a great insult to Iraqi sovereignty and a major crime against the Iranian nation, adding,
He noted that if the US wants to respond to Iran’s actions, it will face a very dangerous reaction, expressing the hope that the Americans will not make such a mistake.