11 ամերիկացի զինվորականներ տուժել են հունվարի 8-ին իրաքյան բազաներին Իրանի հրթիռային հարվածի ժամանակ, հայտնում է Reuters-ը։
Իրանը Իրաքում ԱՄՆ-ի կողմից օգտագործվող երկու բազաներին հարվածել էր ի պատասխան հունվարի 3-ին Բաղդադի օդանավակայանի մոտ գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանության։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը եւ ամերիկյան զինվորականները հայտարարել էին, որ հարվածների հետեւանքով զոհեր չեն եղել։
ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարության կապիտան Բիլ Ուրբանը հայտարարել է, որ հունվարի 8-ին «Ալ Ասադ» ավիաբազային հարվածելու ժամանակ ոչ մի ամերիկյան զինվոր չի զոհվել, սակայն ոմանք ուղեղի ցնցում են ստացել։
Զինվորականները տեղափոխվել են ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի եւ Քուվեյթի հիվանդանոցներ՝ «հետագա հետազոտման համար», սպասվում է, որ նրանք կվերադառնան Իրաք, հավելել է նա։

The United States treated 11 of its troops for symptoms of concussion after an Iranian missile attack on an Iraqi base where U.S. forces were stationed, the U.S. military said on Thursday, after initially saying no service members were hurt, Reuters reported.
The attack was retaliation for a U.S. drone strike in Baghdad on Jan. 3 that killed Qassem Soleimani, the commander of the elite Quds Force of Iran’s Revolutionary Guard.
President Donald Trump and the U.S. military had said there were no casualties after the strike on the Ain al-Asad air base in western Iraq.
“While no U.S. service members were killed in the Jan. 8 Iranian attack on Al Asad air base, several were treated for concussion symptoms from the blast and are still being assessed,” Captain Bill Urban, spokesman for U.S. Central Command, said in a statement.
As a measure of caution, some service members were taken to U.S. facilities in Germany or Kuwait for “follow-on screening,” he added.