Եվրաեռյակը՝ Ֆրանսիան, Գերմանիան, Մեծ Բրիտանիան, ծառայում է ԱՄՆ-ի շահերին եւ չի կարող իրանցի ժողովրդին ծնկի բերել: Այս մասին հայտարարել է Իրանի հոգեւոր առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեին ուրբաթօրյա աղոթքի ժամանակ: Mehr-ի հաղորդմամբ՝ Խամենեին ուրբաթօրյա աղոթք է անցկացրել վերջին 8 տարվա մեջ առաջին անգամ:
Նա «Աստծո օր» է անվանել Իրաքում ամերիկյան բազաների ուղղությամբ Իրանի հրթիռային հարվածը՝ ի պատասխան գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանության, նշելով, որ դրա հետեւանքերն իրենց մասին կհիշեցնեն աստիճանաբար:
«Գեներալ Սոլեյմանին տարածաշրջանում ահաբեկիչների դեմ պայքարում ամենաազդեցիկ հրամանատարն էր, եւ բոլորը ճանաչում են այդ փաստը»,- նշել է Խամենեին՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ը սպանեց Սոլեյմանիին ոչ թե մարտի դաշտում, այլ վախկոտի նման, եւ նրանք ճանաչեցին այդ ահաբեկչական ակտը, ինչը խայտառակություն է Վաշինգտոնի համար:
Նրա խոսքով՝ ամերիկացի ծաղրածուները պնդում են, թե աջակցում են իրանցիներին, սակայն նրանք ստում են, քանի որ իրականում ցանկանում են «իրենց դաշույնը խրել իրանցի ժողովրդի մարմնի մեջ»: «Ուկրաինական ինքնաթիռի սարսափելի ողբերգությունն իսկապես վշտացրեց Իրանին, սակայն թշնամին ձգտում էր մթագնել հրամանատարների մահն այդ ողբերգական միջադեպով: Թշնամին երջանիկ է ինքնաթիռի չկանխամտածված կործանման առիթով, քանի որ կարծում է, որ առիթ է գտել Իրանին ոչնչացնելու համար, սակայն, անկասկած, դա նրան չի հաջողվի»,- ասել է Խամենեին:
Նա նաեւ նշել է, որ բանակցությունների սեղանի շուրջ նստած եվրոպացիները ահաբեկիչներ են, որոնք ծառայում են միեւնույն տիրոջը:
Իրանը չի վախենում բանակցություններից՝ հավելել է Խամենեին: Նրա խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միակ միջոցն ուժ հավաքելն է:

UK, Germany, France serves the US interests and cannot bring the Iranian people to their knees, said Iranian Supreme Leader, Ayatollah Ali Khamenei during Friday prayers.
According to Mehr, Khamenei held a Friday prayer for the first time in the last eight years.
The day the Iranian nation held the biggest funeral in the world for the Quds Force commander General Soleimani and the day IRGC missiles crashed US’ base are among the days of God, said the Iranian Leader, adding, the effects that these days leave behind is permanent.
According to him, "American clowns claim they are standing behind Iranians but they all lie, he said, adding that American officials only seek to put their dagger inside the body the Iranian nation. Missiles fired at US base revealed the Iranian nation’s true feeling towards the US," the source noted.
He noted that Germany, France, UK serve the US interests. According to him, Europeans will not be able to bring the Iranian nation to its knees. He said that Europeans at the negotiating table are terrorists who serve the same master.
Iran is not afraid of talks, Khamenei noted, adding that gaining strength is the only way to get out of this situation.