Չինաստանում կորոնավիրուսի բռնկումը կազդի ԱՄՆ տնտեսության վրա, սակայն այդ հարվածի չափերը անորոշ են մնում։ Այս մասին հայտարարել է Սպիտակ տան Տնտեսական խորհրդականների խորհրդի տնօրենի պաշտոնակատար Թոմաս Ֆիլիպսոնը, հայտնում է AFP-ը։
Նա նշել է, որ ուրիշ հիվանդություններ, ինչպիսին է գրիպը, տարեկան ավելի շատ մահվան դեպքերի պատճառ են դառնում, քան COVID-19 վիրուսը, որն առաջացել է կենտրոնական Չինաստանում։
Երկուշաբթի համաշխարհային ֆոնդային շուկաները ցնցվել են վիրուսի տարածման նոր մտահոգությունների ֆոնին՝ կապված այն բանի հետ, որ Իտալիան, Իրանը եւ Հարավային Կորեան նոր թեժ կետեր են դարձել։
Հաշվի առնելով այն, որ բռնկումը դեռեւս թուլանալու միտումներ չունի, ներդրողներն ավելի ու ավելի են անհանգստանում, որ կորոնավիրուսը կարող է երկարատեւ ազդեցություն ունենալ համաշխարհային տնտեսության վրա, սական տնտեսագետներն ասում են, թե եզրակացություններ անելու համար դեռ վաղ է։
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը հայտարարել է, որ ամենալավ տարբերակը կլինի Չինաստանում աճի տեմպերի կարճաժամկետ կտրուկ նվազումը՝ հետագա նույնքան կտրուկ վերականգնումով։
Բազմաթիվ ընկերություններ, մասնավորապես iPhone Apple արտադրողը, նախազգուշացնում են, որ եկամուտները տուժել են Չինաստանից մատակարարումների շղթայի փակվելու պատճառով։

Вспышка коронавируса в Китае повлияет на экономику США, но масштабы этого удара остаются неопределенными. Об этом заявил исполняющий обязанности директора Совета экономических советников Белого дома Томас Филипсон, передает AFP.
Он отметил, что другие заболевания, такие как грипп, ежегодно приводят к гораздо большему числу смертей, чем вирус COVID-19, который возник в центральном Китае.
В понедельник мировые фондовые рынки пошатнулись на фоне возобновившихся опасений по поводу распространения вируса, когда Италия, Иран и Южная Корея стали новыми горячими точками.
Ввиду того, что вспышка пока не имеет признаков ослабления, инвесторы все больше обеспокоены тем, что коронавирус может оказать гораздо более долгосрочное влияние на мировую экономику, но экономисты говорят, что  делать выводы пока рано.
Международный валютный фонд заявил, что лучшим вариантом будет кратковременное резкое снижение темпов роста в Китае с последующим столь же резким восстановлением.
Многочисленные компании, в частности производитель iPhone Apple, предупреждают, что доходы пострадали от закрытия цепочки поставок из Китая.