Ալբանիան եւ Հյուսիսային Մակեդոնիան գործադրել են բավականաչափ ջանքեր, որպեսզի վաստակեն Եվրամիության կազմում ներառվելու շուրջ բանակցությունների մեկնարկը, հայտարարել է Եվրահանձնաժողովը, հաղորդում է Reuters-ը:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, որն արգելափակել էր Սկոպյեյի եւ Տիրանայի հետ բանակցությունները հոկտեմբերին, հայտարարել է փետրվարին, որ պատրաստ է թույլ տալ նրանց սկսել անդամության շուրջ բանակցությունները, եթե Եվրահանձնաժողովը տա դրական արձագանք մարտին:
Ընդլայնման հարցերով եվրահանձնակատար Օլիվեր Վարխելին ասել է, որ երկու երկրները բարեփոխել են իրենց տնտեսությունը, դատական համակարգը եւ պետության մյուս ոլորտները ԵՄ ստանդարտներին համապատասխանելու համար: «Ես հույս ունեմ, որ անդամ պետությունները դրական որոշում կկայացնեն առաջիկա շաբաթների ընթացքում»,-ասել է նա:
ԵՄ անդամ երկրների կառավարությունները պետք է որոշում կայացնեն ընթացիկ ամսվա վերջում: Հաստատման դեպքում կգումարվի ԵՄ առաջնորդների եւ բոլոր վեց թեկնածու երկրների՝ Սերբիայի, Կոսովոյի, Չերնոգորիայի, Ալբանիայի, Բոսնիայի եւ Հյուսիսային Մակեդոնիայի մասնակցությամբ նիստ Զագրեբում մայիսին:
Հոկտեմբերին Մակրոնը հրաժարվել էր հաստատել բանակցությունների մեկնարկը՝ հայտարարելով, որ նոր անդամներ ընդունելու գործընթացն անհրաժեշտ է փոխել:
Փետրվարին Եվրահանձնաժողովն առաջարկել էր բարեփոխել այդ գործընթացը: ԵՄ դիվանագետները հայտարարել էին, որ Դանիան եւ Նիդերլանդները, որոնք սատարել էին Մակրոնին, նույնպես կպակասեցնեն իրենց դիմադրությունը:

Албания и Северная Македония сделали достаточно для того, чтобы заслужить начало переговоров о вступлении в Европейский Союз, заявила Еврокомиссия, передает Reuters.
Президент Франции Эммануэль Макрон, который заблокировал начало переговоров со Скопье и Тираной в октябре, заявил в феврале, что готов разрешить им начать переговоры о членстве, если Европейская комиссия даст положительный отзыв в марте.
Еврокомиссар по вопросам расширения Оливер Вархели сказал, что две страны реформировали свою экономику, судебную систему и другие области государства, чтобы подготовиться к соответствию стандартам ЕС. «Комиссия твердо придерживается своих рекомендаций о начале переговоров о вступлении с Албанией и Северной Македонией», - сказал Вархели. «Я надеюсь, что государства-члены примут положительное решение в ближайшие недели».
Правительства стран-членов ЕС должны принять решение в конце этого месяца. В случае утверждения будет созван саммит лидеров ЕС и всех шести стран-кандидатов на Западных Балканах - Сербии, Косово, Черногории, Албании, Боснии и Северной Македонии - в Загребе в мае.
Макрон в октябре отказался одобрить начало переговоров о вступлении, заявив, что процесс приема новых членов необходимо изменить.
Еврокомиссия в феврале предложила реформировать процесс вступления в соответствии с французским предложением, чтобы дать правительствам ЕС больше права голоса и упростить возможность остановить или перезагрузить переговоры и заморозить средства.
Дипломаты ЕС заявили, что Дания и Нидерланды, которые поддержали Maкрон, также снизят свое сопротивление.