ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սննդամթերքների եւ դեղամիջոցների վերահսկման վարչությանը (FDA) հանձնարարել է հավանություն տալ այն դեղամիջոցներին, որոնք կարող են օգնել նոր կորոնավիրուսի բուժման գործում, ներառյալ՝ մալարիայի դեմ դեղամիջոցին (Hydroxychloroquine), հայտնում է Washington Times-ը։
Նրա խոսքերով՝ հիդրոքսիքլորոխինը «շատ հուսադրող» ազդեցություն է ունեցել կորոնավիրուսով հիվանդ պացիենտների վրա եւ «ոչ մեկին չի սպանի», քանի որ այն մալարիայի դեմ շատ լավ դեղամիջոց է։
FDA-ի «օրհնությամբ» այժմ դեղամիջոցը կարելի է դեղատոմսով ներարկել կորոնավիրուսով վարակվածներին։
«Մենք դեղամիջոցը համարյա անմիջապես կարող ենք հասանելի դարձնել»,- ասել է Թրամփը։ Նա նշել է, որ դա տարածված դեղամիջոց է եւ շուտով հասանելի կլինի կորոնավիրուսի դեմ «նշանակված օգտագործման» համար։
Նա նաեւ հայտնել է մեկ այլ դեղամիջոցի՝ Gilead Sciences ընկերության կողմից արտադրվող ռեմդեսիվիրի եւ այլընտրանքային դեղամիջոցներ որոնելու Regeneron Pharmaceuticals-ի աշխատանքի մասին։
Հիդրոքսիքլորոխինը օգտագործվում է մալարիայի եւ աուտոիմունային հիվանդությունների բուժման համար։ Չինաստանի, ԱՄՆ-ի եւ այլ երկրների բժիշկները փորձնական օգտագործել են դեղամիջոցը COVID-19-ով վարակվածության դեպքերում, սակայն դրա արդյունավետությունը հաստատող բավարար կլինիկական տվյալներ դեռեւս չկան, նշում է CNN-ը։
Ռեմդեսիվիրը փորձնական հակավիրուսային դեղամիջոց է, որն օգտագործվում է վիրուսների տարբեր ընտանիքների, այդ թվում՝ կորոնավիրուսների եւ Էբոլայի տենդի դեմ։ ԱՄՆ Առողջապահության ազգային ինստիտուտի տվյալներով՝ այդ դեղամիջոցն արդեն նոր կորոնավիրուս ունեցող մեծահասակների վրա թեսթավորվում է Նեբրասկա նահանգի համալսարանի բժշկական կենտրոնում։

Президент США Дональд Трамп поручил Управлению по контролю за продуктами и лекарствами (FDA) одобрить использование лекарственных препаратов, которые могут помочь в лечении нового коронавируса, включая противомалярийное лекарство (Hydroxychloroquine), передает Washington Times.
По его словам,  гидроксихлорохин оказал «очень обнадеживающее» воздействие на пациентов с коронавирусом и «никого не убьет», поскольку это хорошо зарекомендовавший себя способ лечения малярии.
С благословения FDA, теперь можно вводить препарат пациентам с коронавирусом по рецепту.
«Мы сможем сделать препарат доступным практически сразу», - сказал Трамп. Он отметил, что это распространенное лекарство и скоро будет доступно для «предписанного использования» для коронавируса. По его словам, это «изменит правила игры».
Он также сообщил о другом препарате ремдесивир от компании Gilead Sciences и работе  Regeneron Pharmaceuticals по  поиску альтернативного лекарства.
Гидроксихлорохин используется для лечения малярии и аутоиммунных заболеваний. Врачи в Китае, США и других странах экспериментально использовали препарат у пациентов с COVID-19, но пока нет достаточных клинических данных, подтверждающих его эффективность, отмечает CNN.
Ремдесивир - экспериментальный противовирусный препарат, который используется  против целого ряда очень разных семейств вирусов, включая коронавирусы и лихорадку Эбола. По данным Национального института здравоохранения США, этот препарат уже тестируется в медицинском центре Университета штата Небраска на взрослых, у которых диагностирована новый коронавирус.