«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը կանցկացնի առցանց քննարկում: Քննարկումը տեղի կունենա 2020 թվականի ապրիլի 24-ին ժամը 18:30-ին (GMT+3): Այդ օրը հարգանքի տուրք կմատուցվի մեկ դար առաջ նահատակվածների հիշատակին եւ կմեծարվեն մերօրյա հերոսները, այդ թվում եւ նրանք, ովքեր այսօր աշխարհում պայքարում են կորոնավիրուսի համավարակի դեմ: Միջոցառման ընթացքում կհայտարարվեն նաեւ 2020թ. «Ավրորայի» հերոսների անունները:
Քննարկմանը կմասնակցեն նախաձեռնության համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանը, Վարդան Գրեգորյանը եւ Ռուբեն Վարդանյանը, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզին, «Խաղաղության տան» (Maison Shalom) հիմնադիր եւ «Ավրորա» մրցանակի առաջին` 2016թ. դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն: Քննարկումըտեղի կունենա Futures Studio քննարկումների հարթակում, որը կվարի «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործադիր տնօրեն Նիկոլա Ստանիշը:
«Ապրիլի 24-ը միշտ էլ առանձնահատուկ է եղել բոլոր հայերի համար, բայց այս տարի այն հատկապես ուշագրավ է, քանի որ լրանում են Հայոց Ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը եւ Հոլոքոստի 75-րդ տարելիցը, ինչպես նաեւ «Ավրորայի» 5-ամյակը: Ստեղծման օրիցի վեր «Ավրորան» հավատարիմ է մնացել իր ավանդույթներին. այդ օրը ծաղիկ է խոնարհել Ծիծեռնակաբերդում՝ հարգելով Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակը, եւ մեծարել է մերօրյա հերոսներին ու Մատենադարանումհայտարարել «Ավրորայի» հերոսների անունները՝ դրանք արձանագրելով «Մատյան մարդասիրաց» տարեգրքում: Այժմ, երբ կորոնավիրուսային նոր հիվանդության հետեւանքովփոխվել է համաշխարհայինօրակարգը, մենք չենք կարող սովորականի պես հավաքվել Մատենադարանում եւ ստիպված ենք փոփոխելումերծրագրերն ու համապատասխանեցնելու ներկա իրավիճակին: Այդուհանդերձ, մենք միասին ենք, եւ այս առցանց միջոցառումը մեզհնարավորություն կընձեռիմեծարելու 2020թ. «Ավրորայի» հերոսներին, ինչպես նաեւ անդրադառնալու «Ավրորայի» հիմնական գաղափարներին՝ մեր ամուր հավատամքին,որ յուրաքանչյուրոք արժանի է երկրորդ հնարավորության, եւ մեր նախնիներին փրկողների հանդեպ ունեցած երախտագիտությունըգործի վերածելու մեր հանձնառությանը: Որպես Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգներ՝ ենք շատերից ավելի լավ ենք գիտակցում, թե մարդիկ այսօր ինչ դժվարությունների միջով են անցնում: Մենք փայփայում ենք անձնական փորձով ձեռք բերված այն իմացությունը, որ գոյապահպանմանը հաջորդում է վերածնունդ, եւ ձգտում ենք մարդկության մեջ սերմանել այդ հույսը։ Այդպես ենք վարվել անցյալում եւ կարողանալու ենք այդպես վարվել կրկին՝ միասին։ 2020թ. ապրիլի 24-ի առցանց միջոցառումը բաց է բոլորի համար: Քննարկումը տեղի կունենա անգլերեն ՝հայերեն եւ ռուսերեն թարգմանությունների ապահովմամբ: Zoom հարթակի հղում ստանալու համար մասնակիցները պետք է գրանցվեն կամ կարող են քննարկումը դիտել ֆեյսբուքյան ուղիղ հեռարձակմամբ: Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ հայերեն կամ ռուսերեն համաժամանակյա թարգմանությունը հասանելի կլինի միայն այն մասնակիցներին, որոնք գրանցվել են Zoom-ի միջոցով: Միացեք առցանց քննարկմանը եւ օգնեք մեզ սփռելու երախտագիտության ուղերձը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

The online discussion will bring together Noubar Afeyan, Vartan Gregorian and Ruben Vardanyan, Co-Founders of the Initiative; Lord Ara Darzi, Chair of the Aurora Prize Selection Committee, and Marguerite Barankitse, Founder of Maison Shalom and inaugural Aurora Prize Laureate (2016). The event, hosted by the Futures Studio discussion platform, will be moderated by Nicola Stanisch, Executive Director of the Aurora Humanitarian Initiative.
April 24 has always had a special place in the hearts of all Armenians, but this year, it’s particularly remarkable as we’re honoring the 105th anniversary of the Armenian Genocide and the 75th anniversary of the Holocaust, as well as celebrating Aurora’s 5th anniversary. For years, Aurora has been upholding its symbolic traditions of remembering the Armenian Genocide martyrs at a flower-laying Ceremony in Tsitsernakaberd, the Armenian Genocide memorial complex, and honoring modern heroes by announcing the Aurora Humanitarians at Matenadaran, the national repository of ancient manuscripts, and inscribing their names in the Chronicles of Aurora.
Now that the global agenda is focused on COVID-19, we cannot gather at Matenadaran as usual and have to adjust our plans accordingly. But we still stand together, and this online event will give us an opportunity to celebrate the 2020 Aurora Humanitarians while touching upon Aurora’s core philosophy: our strong belief in second chances for everybody and our commitment to turn the gratitude to our ancestors’ saviors into action.
As descendants of the survivors of the Armenian Genocide we understand better than most what some people are going through right now. We treasure the knowledge, gained from a personal experience, that after survival comes revival and thriving, and strive to instill this hope into humanity. We have done this before, and we will be able to do this again – together.
The online event on April 24, 2020 is open to all. The discussion will be held in English, with Armenian and Russian translation available. Participants should register to receive a Zoom link or may watch the discussion via Facebook Live. It should be noted that only the participants who registered via Zoom will have access to Armenian or Russian simultaneous translation.