Մաուլեն Աշիմբաեւը Ղազախստանի Հանրապետության Խորհրդարանի Սենատի նախագահ է ընտրվել, Tengrinews.kz-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկատվությունը հաստատել է նախագահի մամուլի խոսնակ Բերիք Ուալին:
Պետության ղեկավարի հրամանով Մաուլեն Աշիմբաեւը նշանակվել է Խորհրդարանի Սենատի պատգամավոր: Մինչ այդ նա զբաղեցնում էր նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալի պաշտոնը: Ավելի վաղ` մայիսի 2-ին, դադարեցվել էին Սենատի պատգամավոր Դարիգա Նազարբաեւայի լիազորությունները:
Աշիմբաեւը ծնվել է 1971 թվականին Ալմաթիում: 1993-ին ավարտել է Ղազախստանի պետական ազգային համալսարանը: 2016 թվականին ավարտել է նաեւ Թաֆթսի համալսարանը, Ֆլետչերի անվան իրավունքի եւ դիվանագիտության դպրոցը (ԱՄՆ): Քաղաքական գիտությունների թեկնածու է, միջազգային հարաբերությունների մագիստրոս:
Տարբեր տարիներին նա աշխատել է որպես ավագ փորձագետ, ոլորտի ղեկավար, նախագահի աշխատակազմի վերլուծության եւ ռազմավարական ուսումնասիրությունների կենտրոնի ղեկավարի առաջին տեղակալ: Զբաղեցրել է Ղազախստանի Անվտանգության խորհրդի վերլուծական կենտրոնի ղեկավարի պաշտոնը: Զբաղեցրել է նախագահին առընթեր Ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրենի, Ղազախստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալի, նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնները:
2012 թվականից մինչեւ 2016 թվականը Մաուլեն Աշիմբաեւն աշխատել է V գումարման Խորհրդարանի Մաժիլիսի կազմում: 2016-ի մարտին դարձել է VI գումարման ստորին պալատի պատգամավոր: 2018-ի փետրվարից մինչեւ 2019-ի հունիսը զբաղեցրել է Nur Otan կուսակցության նախագահի առաջին տեղակալի պաշտոնը:
2019-ի գարնանը Աշիմբաեւը ղեկավարել է նախագահի թեկնածու Քասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւի նախընտրական շտաբը եւ նրա վստահված անձն է եղել: 2019-ի հուլիսի 30-ին նշանակվել է նախագահի օգնական, իսկ 2019-ի դեկտեմբերի 18-ից դարձել է նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալը:

Маулен Ашимбаев избран председателем Сената Парламента Республики Казахстан, информацию подтвердил пресс-секретарь Президента Берик Уали корреспонденту Tengrinews.kz.
Указом Главы государства Маулен Ашимбаев назначен депутатом Сената Парламента. До этого он занимал должность первого заместителя руководителя Администрации Президента.
Ранее 2 мая были прекращены полномочия депутата Сената Дариги Назарбаевой.
Ашимбаев родился в 1971 году в Алматы. В 1993 году окончил Казахский государственный национальный университет им. аль-Фараби. В 2016 году окончил также Университет Тафтса, Школу права и дипломатии имени Флетчера (США). Кандидат политических наук. Магистр международных отношений.
В разные годы он работал старшим экспертом, заведующим сектором, первым заместителем руководителя Центра анализа и стратегических исследований Администрации Президента. Занимал пост заведующего Аналитическим центром Совета Безопасности Казахстана. Был директором Казахстанского института стратегических исследований при Президенте, заместителем секретаря Совбеза РК, заместителем руководителя Администрации Президента.
С 2012 по 2016 годы Маулен Ашимбаев работал в составе Мажилиса Парламента V созыва. В марте 2016 года он стал депутатом нижней палаты VI созыва. С февраля 2018-го по июнь 2019 года он занимал должность первого заместителя председателя партии Nur Otan.
Весной 2019 года Ашимбаев возглавил предвыборный штаб кандидата в Президенты Касым-Жомарта Токаева и был его доверенным лицом.
30 июля 2019 года был назначен помощником Президента, а с 18 декабря 2019 года стал первым заместителем руководителя Администрации Президента.