Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը մայիսի 15-ին տեսազրույց է ունեցել «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության (ԲԿԳ) տնօրեն Սանջեյ Պրադանի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարության լրատվության բաժնից։
Էդուարդ Աղաջանյանը ներկայացրել է Covid-19 շրջանակում կառավարության կողմից իրականացվող սոցիալ-տնտեսական, կրթական եւ առողջապահական միջոցառումները եւ դրանց իրականացման փուլում առաջացած թափանցիկության, հասանելիության ու փոխադարձ վստահության խնդիրները։
ԲԿԳ տնօրեն Սանջեյ Պրադհանը խոսել է Covid-19 շրջանակում այլ կառավարությունների կողմից իրականացված հաջողված ժողովրդավարական մոդելների մասին՝ գնումների «Open Data» ձեւաչափի եւ հրապարակային գործընթացի, միջոցառումների վերաբերյալ ժամանակին տեղեկատվության հասանելիության, Էլեկտրոնային ժողովրդավարական գործիքների հասանելիության եւ կառավարության նկատմամբ վստահության մասին։
Քննարկման ընթացքում երկուստեք համաձայնել են, որ համաճարակի ընթացքում հաջողել են այն երկրների կառավարությունները, որոնք  գործել են առավել բաց եւ թափանցիկ, ուստի կարեւորվել է «Բաց կառավարման» սկզբունքների դերը համաշխարհային մարտահրավերի հաղթահարման շրջանակում։
Կողմերը պայմանավորվել են համագործակցել համաճարակի շրջանում Հայաստանի փորձը ներկայացնելու, ինչպես նաեւ՝ գործընկեր երկրների հաջողված մեխանիզմները տեղայնացնելու, տեխնիկական եւ ֆինանսական աջակցության մասին։

On May 15, Chief of Staff of the Prime Minister of Armenia Eduard Aghajanyan held a video call with CEO of Open Government Partnership Sanjay Pradhan, as reported the news department of the Government of Armenia.
Aghajanyan presented the socio-economic, educational and healthcare measures that the government is implementing to prevent the spread of COVID-19 and the problems with transparency, accessibility and mutual trust that have emerged in the stage of implementation of the measures.
Pradhan talked about the successful democratic models that other governments have implemented, including the Open Data format and public procedure, timely access to information on measures, access to e-democracy tools and confidence in the government.
The parties agreed to collaborate to share Armenia’s experience, localize the successful mechanisms of partnering countries and provide technical and financial assistance.