Չինաստանում անցած մեկ օրում հայտնաբերել են կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի 6 նոր դեպք եւ 4 ասիմպտոմ կրողի, հիվանդանոցներից դուրս են գրվել 19 պացիենտներ, նշված է Չինաստանի առողջապահության հարցերով պետական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Հստակեցվում է , որ բոլոր նոր դեպքերը, այդ թվում՝ ասիմպտոմ կրողները, բերովի են:
Համավարակի ամբողջ ժամանակահատվածում մայրցամաքային Չինաստանում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի ընդհանուր 83 611 դեպք, ապաքինվել է 78 693 մարդ, COVID-19-ով 284 պացիենտներ դեռեւս հիվանդանոցներում են, 4 634-ը մահացել է: Բերովի դեպքերը կազմում են 1 988, ապաքինվել է 1 902 մարդ:
Երկրի իշխանությունները ապրիլի 1-ից սկսել են հրապարակել նաեւ հիվանդության առանց ախտանիշների ընթացքով դեպքերի մասին տվյալները: Անցած մեկ օրում հայտնաբերվել է այդպիսի 4 դեպք, կարանտինից դուրս է եկել 4 մարդ, որոնց մոտ կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստը դրական էր, սակայն հիվանդությանը հատուկ ոչ մի ախտանիշ չէր դրսեւորվել: Հսկողության տակ են շարունակում մնալ 110 ասիմպտոմ վարակակիրներ, սակայն հայտնի չէ, թե համաճարակի ընթացքում ընդհանուր քանիսն են եղել:
Համավարակի ընթացքում Հոնկոնգում հայտնաբերվել է վարակման 1569 դեպք (8 մարդ մահացել է, 1229-ը ապաքինվել), Մակաոյում հայտնաբերվել 46 դեպք (45 մարդ արդեն դուրս է գրվել), Թայվանում վարակվել է 451 մարդ (7-ը մահացել է, 44-ը՝ ապաքինվել):

Китай за минувшие сутки выявил шесть новых случаев коронавирусной инфекции и четыре бессимптомных носителя, из больниц выписали 19 пациентов, следует из сообщения госкомитета по вопросам здравоохранения КНР, передает РИА Новости.
Уточняется, что все новые случаи, в том числе бессимптомные носители, - ввозные.
Всего за время эпидемии в материковом Китае выявлено 83 611 случаев коронавирусной инфекции, 78 693 человека выздоровели, 284 пациента с COVID-19 остаются в больницах, 4 634 умерли. Ввозных случаев - 1 988, выздоровели 1 902 человека.
С 1 апреля власти страны начали также публиковать данные о случаях бессимптомного протекания болезни. За минувшие сутки выявлено четыре таких случая, из карантина выпустили четыре человека, у которых тесты на коронавирус были положительными, но никаких характерных для заболевания симптомов не проявилось. Под наблюдением остаются 110 бессимптомных носителей, однако не известно, сколько всего их было в Китае за время эпидемии.
Отдельно в Гонконге за все время эпидемии было выявлено 1569 случаев заражения (восемь человек скончались, 1229 выздоровели), в Макао выявили 46 случаев (45 человек уже выписаны), на Тайване заразился 451 человек (семь скончались, 440 вылечились).
Власти Китая 31 декабря 2019 года проинформировали Всемирную организацию здравоохранения о вспышке неизвестной пневмонии в городе Ухань в центральной части страны (провинция Хубэй). Специалисты установили, что возбудителем болезни стал новый коронавирус, позже инфекция получила официальное название COVID-19. ВОЗ 11 марта объявила пандемию коронавируса.