Ընդամենը երկու շաբաթ անցել Ուսամա բեն Լադենի սպանությունից, իսկ «Ալ-Քաիդան» արդեն նրան հետնորդ է գտել:
Ինչպես հայտնում է «Ռոսիա-24» ալիքը, նա եգիպտացի Սեիֆ ալ-Ադելը: Հենց նրան է անցել ահաբեկչական կազմակերպության օպերատիվ եւ ռազմական ղեկավարությունը: Այդ մասին ամերիկյան հատուկ ծառայություններին հայտնել է բեն Լադենի նախկին կողմնակիցներից մեկը:
Շտապողականությունը կապված էր այն հանգամանքի հետ, որ «Ալ-Քաիդան» վախենում էր կազմակերպության ամբողջականության համար: Սեիֆ ալ-Ադելը Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի կողմից ամենահետախուզվող ահաբեկիչների ցանկում է: Նա կապված է «Եգիպտական իսլամական ջիհադ» կազմակերպության հետ:: Ալ-Ադելը կապ ունի 1998թ. Քենիայում եւ Տանզանիայում կատարված պայթյունների հետ:
ՀԴԲ-ն նրա գլխի համար նշանակել է 5 մլն դոլար: Թեեւ, հնարավոր է, որ ալ-Ադելը ժամանակավոր պաշտոնակատար լինի, եւ առաջիկայում կազմակերպությունը նոր ղեկավար ընտրի:

Прошло всего две недели после устранения Усамы бен Ладена, а «Аль-Каида» уже нашла ему преемника.
Как передает телеканал «Россия-24», им стал египтянин Сеиф аль-Адель. Именно к нему уже перешло оперативное и военное руководство террористической организацией. Об этом американским спецслужбам сообщил бывший сторонник Бен Ладена.
По данным информатора, это связано с нетерпением сторонников организации, которые беспокоились за её целостность. Саиф аль-Адель входит в список самых разыскиваемых террористов по версии ФБР. Он связан с организацией «Египетский исламский джихад». Аль-Аделя подозревают в причастности к подрыву американских посольств в Кении и Танзании в 1998 году.
За сведения, которые приведут к его поимке, назначена награда в пять миллионов долларов. Но аль-Адель, так сказать, временно исполняющий обязанности. Не исключено, что уже скоро руководство группировкой перейдёт к Айману аз-Завахири, который до этого считался вторым лицом в «Аль-Каиде» и теперь носит звание «террорист номер один».