Հայաստանի ԱԳՆ-ն ներկայումս քննարկում է մի շարք միջազգային կազմակերպությունների անդամակցելու հարցը։ Այս մասին խորհրդարանում հայտարարեց Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Մանասարյանը։
Նա նշեց, որ ներկայումս հանրապետությունն անդամ է 75 միջազգային կազմակերպությունների, սակայն այս ցուցանիշը կարող է փոփոխվել։
Մանասարյանը նաեւ հայտնեց, որ 2010-ին միջազգային կառույցներին Հայաստանը 1,2 մլրդ դրամ անդամավճար է մուծել, ինչը 2009 թվականի ցուցանիշից ավել է 352 մլն դրամով։ Դա, փխնախարարի խոսքով, պայմանավորված է դոլարի կուրսի բարձրացմամբ:

YEREVAN. Foreign Affairs Ministry of Armenia is considering expediency of Armenia’s membership in several international organizations, Deputy Foreign Minister of Armenia Sergey Manasaryan stated in the Armenian National Assembly on Thursday.
He noted that at present Armenia is a member of 75 international agencies. However, this number may change after considering the expediency of the country’s membership to certain organizations.
According to Manasaryan, Armenia’s membership fee to international organization made AMD 1,2 bn in 2010, which is AMD 352 m more as compared to the same period in 2009. The Deputy FM explained it by an increase in US dollar rate.