Ապրիլը բյուջետային մուտքերի հավաքագրման տեսանկյունից ավանդաբար ամենաեկամտաբեր ամիսն է` հատկապես ամսվա վերջում: Այսօր` մայիսի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման հայտարարություն արեց ՀՀ ֆինանսների նախարարության պետական պարտքի կառավարման վարչության պետ Արշալույս Մարգարյանը: Նրա խոսքով, այդ հանգամանքը բացատրվում է հարկային օրենսդրության որոշ առանձնահատկություններով: Նշենք, որ ապրիլի 25-ը շահութահարկի նախորդ տարվա հաշվետվության ներկայացման վերջնաժամկետն է:
Հաշվի առնելով ապրիլի եկամուտների մեծ ծավալը` ֆինանսների նախարարությունը սահմանել է պետական պարտատոմսերի մարման օրացուցային օրեր` փետրվարի 17-ին եւ ապրիլի 29-ին: Ըստ Արշալույս Մարգարյանի, զարգացած երկրներում նույնպես ընդունված է տարվա ընթացքում սահմանել նման օրեր, որպեսզի ներդրողները կարողանան պլանավորել իրենց ֆինանսական հոսքերը:

Апрель с точки зрения сбора бюджетных поступлений традиционно является самым прибыльным месяцем, особенно в конце месяца. Об этом сегодня, 23 мая, на пресс-конференции заявил начальник управления по контролю за государственным долгом Министерства финансов Армении Аршалуйс Маркарян. По его словам, это обстоятельство объясняется определенным особенностями налогового законодательства. Отметим, что 25 апреля является последним сроком предъявления отчета о налоге на добавленную стоимость прошлого года.
Учитывая большой объем доходов в апреле, Минфин установил специальные дни погашения государственных задолженностей – 17 февраля и 29 апреля. По словам Маркарян, в развитых странах тоже принято устанавливать специальные дни, чтобы инвесторы могли планировать свои финансовые потоки.