Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկած համաներումը կտարածվի մարտի 1-ի գործով դատապարտված քաղբանտարկյալների որոշ մասի վրա: Այդ մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
«Որոշ մարդիկ ցանկանալու են համաներումը կապել բացառապես մարտիմեկյան իրադարձությունների հետ, բայց միշտ էլ համաներումն առավել ընդգրկուն է եւ միտված է ավելի մեծ խնդիրներ լուծելուն»,- ասել է նա:
Կոնկրետ հարցին, թե համաներումը կտարածվի՞ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Սասուն Միքայելյանի վրա, նախարարը պատասխանել է. «Պետք է հոդվածը տեսնել եւ որոշել՝ իր կողմից կատարված հանցագործությունն ընկնում է այդ սահմանափակման մեջ, թե ոչ»: Միեւնույն ժամանակ նա չի բացառել, որ Սասուն Միքայելյանն ազատ արձակվի այլ ընթացակարգով` հաշվի առնելով ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի` Սերժ Սարգսյանին ուղղված նամակը:
Հրայր Թովմասյանը նաեւ նշել է, թե տեղեկություններ չունի` արդյոք կտարածվի՞ համաներումը Վանո Սիրադեղյանի վրա, թե` ոչ:

Предложение президента Армении Сержа Саргсяна об амнистии распространится на часть осужденных по делу 1 марта 2008 года. Об этом в парламенте в беседе с журналистами 25 мая заявил министр юстиции Армении Грайр Товмасян.
«Некоторые люди захотят связать амнистию исключительно с событиями 1 марта, но амнистия всегда более всеохватывающая и направлена на решение больших задач», - сказал он.
Министр не дал четкого ответа на вопрос о  том, распространится ли амнистия на Никола Пашиняна и Сасуна Микаеляна: «Надо посмотреть статью и решить попадает ли осуществленное ими преступление под это ограничение или нет». Одновременно он не исключил, что Сасун Микаелян будет выпущен по другой процедуре, принимая во внимание письмо спикера Национального Собрания Овика Абрамяна Сержу Саргсяну.
Товмасян также отметил, что не имеет информации о том, распространяется ли амнистия на экс-министра внтуренних дел, ныне находящегося в международном розыске Вано Сирадегяна.