Մեծ Բրիտանիայի Առողջապահության ազգային ծառայությունը պատրաստվում է ներկայացնել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութը Սուրբ Ծննդյան տոներից հետո, գրում է The Sunday Times-ը:
Երկրի գլխավոր բժշկական սպայի տեղակալ Ջոնաթան Վան Թամի խոսքով՝ պատվաստանյութի փորձարկումները ցույց են տվել, որ այն կարող է կրճատել վարակման թիվն ու փրկել կյանքեր:
Նա հայտնել է պատգամավորներին, որ պատվաստանյութի փորձարկումները երրորդ փուլում են, իսկ պատվաստանյութը ստեղծել են Օքսֆորդի համալսարանի գիտնականներն այն թողարկող AstraZeneca ընկերության հետ միասին: Ենթադրվում է, որ այն հնարավոր կլինի կիրառել արդեն դեկտեմբերին:
Առողջապահության ազգային ծառայության հազարավոր աշխատակիցներ պետք է անցնեն ուսուցում պատվաստանյութը ներարկելու վերաբերյալ մինչեւ տարեվերջ:
Կառավարությունը փոփոխություններ է մտցրել օրենքում, որպեսզի ընդլայնի բուժաշխատողների թիվը, որոնք ունակ կլինեն պատվաստել բնակչությանը:
Համաձայն նոր կանոնների՝ կորոնավիրուսի դեմ բնակչությանը կկարողանան պատվաստել դեղագետները, ատամնաբույժերը, մանկաբարձերն ու արտակարգ իրավիճակներում գործող մասնագետ բժիշկները:

Национальная служба здравоохранения Великобритании готовится представить вакцину от коронавируса вскоре после Рождества, пишет The Sunday Times.
По словам заместителя главного медицинского офицера страны Джонатана Ван-Тама, испытания вакцины показали, то она способна сократить число инфекций и спасать жизни.
Он сообщил парламентариям, что испытания на третьем этапе вакцины, разработанной Оксфордским университетом и производящейся компанией AstraZeneca, предполагают, что ее можно будет применять  уже в декабре.
Тысячи сотрудников Национальной службы здравоохранения должны пройти обучение для введения вакцины до конца года.
Правительство внесло изменения в закон, чтобы расширить число медицинских работников, способных привить население.
Согласно новым правилам, прививать население от коронавируса смогут фармацевты, стоматологи, акушерки и парамедики.