Ինքնամեկուսացման ռեժիմը ամբողջ Ֆրանսիայում կներդրվի հոկտեմբերի 30-ին՝ կորոնավիրուսի համավարակի երկրորդ ալիքի ֆոնին, ասել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ ազգին ուղղված հեռուստատեսային ուղերձում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Ես որոշում կայացրի, որ ուրբաթ օրվանից անհրաժեշտ է կրկին ինքնամեկուսացման ռեժիմ ներդնել, որը թույլ տվեց կանգնեցնել վիրուսը»,- ասել է Մակրոնը: Նա ընդգծել է, որ կարանտինը կներդրվի Ֆրանսիայի ամբողջ տարածքում:
Ըստ Ֆրանսիայի ղեկավարի՝ երկրում կարանտինը կտեւի մինչեւ դեկտեմբերի 1-ը:
«Քանի որ մենք դասեր ենք քաղել գարնանային իրադարձություններից, ինքնամեկուսացման այս ռեժիմը հարմարեցված կլինի երեք ցուցանիշներով՝ դպրոցները կմնան բաց, աշխատանքը կարող է շարունակվել, կթույլատրվեն այցելությունները ծերանոցներ»,- շարունակել է նա:
Կառավարությունը մանրամասն կներկայացնի ինքնամեկուսացման կրկնակի ռեժիմի ծրագիրը, հավելել է Մակրոնը:
«Ինչպես գարնանը, դուք կկարողանաք ձեր տնից դուրս գալ միայն աշխատանքի գնալու, բժշկի կամ օգնության կարիք ունեցող հարազատի մոտ գնալու, գնումներ կատարելու եւ տան մոտ օդ շնչելու համար»,- բացատրել է Ֆրանսիայի ղեկավարը: Նա ընդգծել է, որ տանից դուրս գալու համար, ինչպես գարնանը, հարկավոր է գրավոր վկայական:
«Առեւտրային հարթակները, որոնք գարնանը ճանաչվել են որպես ոչ հիմնական, հասարակության համար հյուրընկալող բոլոր հաստատությունները, մասնավորապես բարերն ու ռեստորանները փակ կլինեն»,- հավելել է Մակրոնը:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ հասարակական հավաքները կարգելվեն: «Դուք չեք կարողանա մի տարածաշրջանից մյուսը տեղափոխվել»,- շարունակել է նա: Միեւնույն ժամանակ, զիջումներ կլինեն նրանց համար, ովքեր առաջիկա հանգստյան օրերին արձակուրդից տուն կվերադառնան:
Առաջին անգամ Ֆրանսիայում կարանտին մտցվել էր մարտ ամսին, եւ այն տեւեց գրեթե երկու ամիս:
Ֆրանսիայում COVID-19-ի համավարակի սկզբից վարակված մարդկանց ընդհանուր թիվը գրեթե 1,2 միլիոն է, ավելի քան 35 000 մարդ մահացել է: Հոկտեմբերի 25-ին գրանցվել է հերթական հակառեկորդը` մեկ օրում կորոնավիրուսի 52 000 դեպք:

Режим самоизоляции по всей Франции будет введен с 30 октября на фоне второй волны эпидемии коронавируса, заявил президент Франции Эммануэль Макрон в телеобращении к нации, передает РИА Новости.
«Я принял решение, что необходимо с пятницы вновь ввести режим самоизоляции, который позволил остановить вирус», - сказал Макрон. Он подчеркнул, что карантин будет введен на всей территории Франции.
По словам французского лидера, карантин в стране продлится до 1 декабря.
«Поскольку мы вынесли уроки из весенних событий, этот режим самоизоляции будет адаптированным по трем показателям: школы останутся открытыми, работа может быть продолжена, в домах престарелых будут разрешены посещения», - продолжил он.
Правительство подробно изложит план повторного режима самоизоляции, добавил Макрон.
«Как и весной, вы сможете выходить из дома только для того, чтобы отправиться на работу, к врачу или к родственнику, который нуждается в помощи, сходить за покупками и подышать воздухом недалеко от дома», - пояснил французский лидер. Он подчеркнул, что для выхода из дома, как и весной, понадобится письменное удостоверение.
«Торговые площадки, которые весной были определены как неосновные, все заведения, принимающие публику, в частности, бары и рестораны, будут закрыты», - добавил Макрон.
Он также подчеркнул, что публичные собрания будут запрещены. «Вы не сможете передвигаться из одного региона в другой», - продолжил он. Вместе с тем будут послабления для тех, кто будет возвращаться из отпуска домой в ближайшие выходные.
Первый раз карантин был введен во Франции в марте и продлился почти два месяца.
Общее число заразившихся с момента начала эпидемии COVID-19 во Франции составляет почти 1,2 миллиона человек, скончались более 35 тысяч. Очередной антирекорд был зафиксирован 25 октября - 52 тысячи заболевших коронавирусом за сутки.