Բրազիլիայի նախագահ Ժայիր Բոլսոնարուն հայտարարել է, որ կորոնավիրուսի պանդեմիան աշխարհում շուտով կավարտվի, եւ պատվաստանյութի անհրաժեշտություն չկա, գրում է բրազիլական Globo թերթը:
Նախագահը քննադատել է բրազիլական Սան Պաուլո նահանգի նահանգապետ Ժոաո Դորիային, ով մտադիր է բնակիչների համար Sinovac ընկերությունից չինական պատվաստանյութի խմբաքանակ գնել:
«Պանդեմիան կավարտվի: Ես կարծում եմ, որ նա մտադիր է արագ պատվաստել մարդկանց, քանի որ պանդեմիան ավարտվում է, եւ նա կասի՝ «դա տեղի ունեցավ իմ պատվաստանյութի շնորհիվ»: Հասկանալի՞ է: Այն մոտենում է ավարտին, դա պարզ է»,-ասել է նախագահը:
Ավելի վաղ Բոլսոնարուն չեղարկել է չինական պատվաստանյութ գնելու պատվերը՝ դա բացատրելով նրանով, որ փորձարկումները չեն ավարտվել, հաղորդում է «Gazeta»-ն:
Աշխարհում պանդեմիայի սկզբից գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման ավելի քան 45 մլն դեպք, ավելի քան 30 մլն մարդ ապաքինվել է, ավելի քան 1,2 մլն մարդ՝ մահացել: Բրազիլիայում կորոնավիրուսով վարակվել է ավելի քան 5,5 մլն մարդ:

Президент Бразилии Жаир Болсонару заявил, что пандемия коронавируса в мире скоро закончится и намекнул, что вакцина от коронавируса не имеет смысла, пишет бразильское агентство Globo.
Так, президент в своей речи раскритиковал губернатора бразильского штата Сан-Паулу Жоау Дориа, который намерен закупить партию китайской вакцины от компании Sinovac для жителей региона.
«Пандемия заканчивается, я думаю, что он хочет быстренько вакцинировать людей, потому что она закончится, и он скажет: «все кончено благодаря моей вакцине», понятно? Что подходит к концу, так это его правление, это ясно», — сказал президент.
Ранее Болсонару отменил постановление о закупке китайской вакцины от коронавируса, мотивируя это незавершенностью испытаний, передает Gazeta.
Всего в мире с начала пандемии зарегистрировано свыше 45 млн заболевших COVID-19, более 30 млн человек выздоровели, а более 1,2 млн пациентов — умерли. В Бразилии коронавирусом заразились более 5,5 млн человек.