Ազգությամբ թուրք մոտ 50 երիտասարդներ ներխուժել են Վիեննայի Ֆավորիտեն շրջանում գտնվող Սուրբ Անտոնիա Պադուանացի կաթոլիկ եկեղեցի, հաղորդում է Kurier թերթը՝ հղում անելով ոստիկանությանը:
Հաղորդվում է, որ հինգշաբթի երեկոյան մոտ 50 չարագործ ներխուժել է եկեղեցի եւ այնտեղ «դեբոշ» կազմակերպել: Թերթը գրում է, որ հարձակվողները բղավել են «Ալլահ աքբար», հարձակվել կրպակների եւ խոստովանական սենյակի վրա: Եկեղեցու քահանայի տեղակալը ոստիկանությանը հայտնել է, որ երիտասարդները թաքնվել են մինչ ոստիկանության ժամանելը: Այնուամենայնիվ, ոստիկանությունը հայտնել է, որ միջադեպը հայտնվել է տեսանյութում:
Սահմանադրության պաշտպանության հարցերի հողային գերատեսչությունում հայտնել են, որ հարձակմանը մանսակցել են մի խումբ մոլեռանդ թուրք իսլամիստներ, որոնք արդեն մի քանի ամիս է՝ ուշադրություն են գրավում օկրուգում: Ոստիկանությանը հաջողվել է պարզել 10 երիտասարդների ինքնությունը, որոնք ներգրավված են եղել հասարակական կարգի խախտման տարբեր դեպքերում, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Միջադեպի մասին տեղեկությունը հաստատել է ավստրիական տպագրության գործակալությունը: Kronen Zeitung թերթի տվյալներով՝ եկեղեցին փակ է անվտանգության նկատառումներով, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը:
Ավստրիայի ներքին գործերի նախարար Կառլ Նեհամերը դատապարտել է միջադեպն ու պատմել ձեռնարկվող միջոցների մասին. «Մենք կպաշտանենք քրիստոնեական համայնքին մեր ուժերով: Ես անհապաղ հանձնարարել եմ հասարակական անվտանգության գլխավոր հանձնակատարին տեղեկացնել բոլոր ոստիկանական տեղամասերին ընթացիկ իրադարձությունների մասին եւ ուժեղացնել վերահսկողությունը հանրային տարածքների նկատմամբ, հատկապես՝ Ֆավորիտեն շրջանում»:
Ավելի ուշ Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցն անդրադարձել է միջադեպին՝ Թվիթթերի իր էջում գրելով. «Բոլոր քրիստոնյաները պետք է հնարավորություն ունենան ազատ եւ անվտանգ դավանել իրենց հավատը Ավստրիայում»:

Около 50 молодых людей турецкого происхождения ворвались в католическую церковь Святого Антония Падуанского в районе Вены Фаворитен, сообщила в пятницу газета Kurier со ссылкой на полицию.
Сообщается, что в четверг вечером 50 вероятных злоумышленников проникли в храм устроили там дебош. Как пишет газета, нападавшие выкрикивали «Аллах Акбар», пинали лавки и исповедальню. Заместитель настоятеля церкви вызвал полицию, но молодые люди скрылись до ее прибытия. Тем не менее, согласно информации правоохранительных органов, инцидент попал на видео.
В земельном ведомстве по охране конституции полагают, что в нападении участвовала группа фанатичных турецких исламистов, которая уже несколько месяцев привлекала особое внимание в округе. Полиции удалось установить личности 10 молодых людей, они были замешаны в различных случаях нарушения общественного порядка, передает РИА Новости.
Информацию о происшествии подтвердили Австрийскому агентству печати в полиции Вены. По данным издания Kronen Zeitung, церковь закрыта по соображениям безопасности, передает ТАСС.
Министр внутренних дел Австрии Карл Нехаммер осудил инцидент и рассказал о предпринятых мерах.
«Мы будем защищать христианское сообщество всеми нашими силами. Я незамедлительно дал указание генеральному комиссару по общественной безопасности уведомить все полицейские участки о текущих событиях и усилить контроль над общественным пространством, особенно в районе Фаворитен», — заявил министр, слова которого цитирует газета.
Позже канцлер Австрии Себастьян Курц также высказался по поводу происшествия.
«Все христиане должны иметь возможность свободно и безопасно исповедовать свою веру в Австрии!», — написал Курц в Twitter.