ԱՄՆ-ը կձգտի վերացնել Սուդանի հանդեպ ՄԱԿ-ի պատժամիջոցները, որոնք սահմանվել են Դարֆուրում հակամարտության պատճառով, քանի որ նոր կառավարությունը խաղաղություն կհաստատի: Այս մասին հայտարարել է պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն:
Նրա խոսքով՝ Սուդանի նոր կառավարությունը «էական բարելավումներ» է կատարել մարդու իրավունքների ոլորտում, այդ թվում՝ Դարֆուրում: «Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է Սուդանի կառավարության եւ մեր միջազգային գործընկերների հետ աշխատանքին` պարզելու համար այն հանգամանքները, որոնք կարող են հանգեցնել Դարֆուրի հակամարտության հետ կապված պատժամիջոցների շուտափույթ վերացմանը»,- ասվում է Պոմպեոյի հայտարարության մեջ: «Այդ նպատակով մենք արդեն սկսել ենք խորհրդակցությունները ՄԱԿ-ում»:
Սուդանի նոր կառավարությունը մեկ ամիս առաջ պատմական համաձայնագիր է ստորագրել Դարֆուրում, ինչպես նաեւ Երկնագույն Նեղոսի հարավային նահանգներում ու Հարավային Կորդոֆանում գործող ապստամբների հետ:
2005-ին ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը զենքի էմբարգո, ուղեւորությունների արգելք է մտցրել երկրի համար, ինչպես նաեւ՝ ակտիվների սառեցում է սահմանել յուրաքանչյուրի նկատմամբ, ով խոչընդոտել է Դարֆուրում խաղաղ ջանքերին:
Ավելի վաղ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սկսել էր ահաբեկչությանը հովանավորող պետությունների ցուցակից Սուդանը հանելու գործընթացը այն բանից հետո, երբ նոր կառավարությունը համաձայնել է ճանաչել Իսրայելը եւ 335 միլիոն դոլար փոխհատուցում է վճարել Օմար ալ-Բաշիրի կառավարման տարիներին տեղի ունեցած հարձակումներից փրկվածներին եւ զոհվածների ընտանիքներին։

Соединенные Штаты будут стремиться отменить санкции ООН в отношении Судана из-за конфликта в Дарфуре, поскольку новое правительство заключит мир. Об этом заявил госсекретарь Майк Помпео.
По его словам, новое правительство Судана  добилось «существенных улучшений» в области прав человека, в том числе в Дарфуре.  «Соединенные Штаты привержены работе с суданским правительством и нашими международными партнерами для выявления обстоятельств, которые могут привести к отмене санкций, связанных с конфликтом в Дарфуре, при первой возможности», - говорится в заявлении Помпео. «Мы уже начали консультации в ООН с этой целью».
Новое правительство Судана месяц назад подписало историческое соглашение с повстанцами, которые действовали в Дарфуре, а также в южных штатах Голубой Нил и Южный Кордофан.
В 2005 году Совет Безопасности ООН ввел эмбарго на поставки оружия, запрет на поездки и замораживание активов всех, кто, препятствовал мирным усилиям в Дарфуре.
Ранее президент Дональд Трамп начал процесс исключения Судана из списка государств-спонсоров терроризма после того, как новое правительство согласилось признать Израиль и внесло 335 миллионов долларов в качестве компенсации выжившим и семьям жертв нападений, имевших место во времена правления Омара аль-Башира.