Դանիայի վարչապետ Մետե Ֆրեդերիկսենը ինքնամեկուսացել է եւ կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստ կհանձնի՝ այն հանագամանքով պայմանավորված, որ արդարադատության նախարար Նիկ Հեքերուփի մոտ հաստատվել է այդ ինֆեկցիայի առաջացրած հիվանդությունը։ Այս մասին այսօր հայտնել է վարչապետի գրասենյակը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Գրասենյակից հստակեցրել են, որ հոկտեմբերի 30-ին վարչապետը հանդիպել է արդարադատության նախարարի հետ, նրանց զրույցի ժամանակ պահպանվել է սոցիալական հեռավորությունը։ «Ներկայումս վարչապետի մոտ COVID-19-ի ախտանիշներ չկան, եւ նա հնարավորության սահմաններում աշխատանքը շարունակում է վիրտուալ հանդիպումներում»,- հավելել են գրասենյակից։
Երեքշաբթի Դանիայի խորհրդարանում (Ֆոլկետինգում) մի շարք նախարարների ու խորհրդարանականների ինքնամեկուսացման պատճառով հետաձգվել է քննարկվող 3 օրինագծերի քվեարկությունը։ Ներկայումս 20 նախարարից 13-ը սպասում է հանձնած թեստերի արդյունքներին, ախտորոշումը հաստատվել է Պահպանողական ժողովրդական կուսակցության նախագահ Սերեն Թոուլսենի մոտ։
Դանիայույմ նոր կորոնավիրուսով վարակման հաստատված դեպքերի թիվը հասել է մինչեւ 49 594-ի, վարակվելուց հետո բարդությունների հետեւանքով մահացած պացիենտների թիվը կազմում է 728։ Դանիայի կառավարությունը կորոնավիրուսով վարակման նոր դեպքերի թվի աճի ֆոնին հոկտեմբերի 23-ին հայտարարել է 10 մարդուց ավելի թվաքանակով հավաքների արգելման մասին, ինչպես նաեւ բոլոր հանրային վայրերում դիմակ կրելու անհրաժեշտության եւ տեղական ժամանակով 22։00-ից հետո ալկոհոլի վաճառքի արգելքի մասին։

Премьер-министр Дании Метте Фредериксен ушла на самоизоляцию и сдаст тест на коронавирус в связи с тем, что у министра юстиции Ника Хэккерупа было подтверждено вызываемое этой инфекцией заболевание. Об этом во вторник сообщает канцелярия главы кабинета министров, передает ТАСС
«Премьер-министр Метте Фредериксен как можно скорее будет проверена на [вызываемое коронавирусом заболевание] COVID-19 после того, как у министра юстиции Ника Хэккерупа была диагностирована инфекция. Премьер-министр уходит на самоизоляцию, пока не станет известен результат [теста]», - отмечается в пресс-релизе.
Как уточнили в канцелярии, премьер 30 октября встретилась с министром юстиции, в ходе их беседы соблюдались инструкции по социальному дистанцированию. «У премьер-министра в настоящее время отсутствуют симптомы COVID-19, и она, по возможности, продолжит работу на виртуальных встречах», - добавили в канцелярии.
Во вторник в датском парламенте (Фолькетинге) в связи с уходом ряда министров и парламентариев на самоизоляцию было отложено голосование по трем рассматриваемым законопроектам. В настоящее время 13 из 20 министров ожидают результатов сданных тестов, подтвержден диагноз у председателя Консервативной народной партии Серена Поульсена.
Число подтвержденных случаев заражения новым коронавирусом в Дании возросло до 49 594, число пациентов, умерших от осложнений после инфицирования, составляет 728. Правительство Дании на фоне роста числа новых случаев заражения коронавирусом объявило 23 октября о запрете проводить собрания численностью более 10 человек, а также о необходимости ношения масок во всех общественных местах и запрете на продажу алкоголя после 22:00 по местному времени.