Հյուսիսային Կորեայի ղեկավար Կիմ Չեն Ընը, հարավկորեական հետախուզության տվյալներով, հունվարին Կորեայի աշխատավորական կուսակցության առաջիկա համագումարին գեներալիսիմուսի կոչում կստանա: Հատուկ ծառայությունների ղեկավարությունը նոյեմբերի 3-ին կայացած փակ խորհրդակցության ժամանակ այս մասին տեղեկացրել է ազգային խորհրդարանի պատգամավորներին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը` վկայակոչելով ճապոնական Asahi թերթը:
Ներկայումս, պարբերականի տվյալներով, Կիմ Չեն Ընը մարշալի կոչում ունի:
Նշվում է, որ գեներալիսիմուսի կոչում ունեին նրա պապը` ԿԺԴՀ հիմնադիր Կիմ Իր Սենը (1915-1994), եւ նրա հայրը` Կիմ Չեն Իրը (1941-2011), որը երկրի գերագույն ղեկավարն էր գրեթե 17 տարի:
Նոյեմբերի 3-ին կայացած փակ խորհրդակցության ժամանակ Հարավային Կորեայի հետախուզության ղեկավարությունը պատգամավորներին տեղեկացրել էր նաեւ Կիմ Չեն Ընի կրտսեր քրոջ` Կիմ Յո-Չժոնի աճող ազդեցության մասին, ով զբաղեցնում է ԿԱԿ Կենտկոմի կազմակերպչական բաժնի ղեկավարի առաջին տեղակալի պաշտոնը: Հետախուզության տվյալներով` նա, մասնավորապես, ղեկավարել է Կորեայի աշխատավորական կուսակցության 75-ամյակին նվիրված բոլոր միջոցառումները, որը նշվում էր հոկտեմբերի 10-ին: ԿԱԿ-ի` հունվարին կայանալիք համագումարին Կիմ Յո Չժոնի լիազորությունները կարող են էլ ավելի ընդլայնվել, կարծում են Հարավային Կորեայի հետախուզական ծառայությունները:

Лидер КНДР Ким Чен Ын на предстоящем в январе съезде Трудовой партии Кореи (ТПК), по данным южнокорейской разведки, получит звание генералиссимуса. Об этом руководство спецслужбы на закрытом заседании проинформировало 3 ноября депутатов национального парламента, сообщает ТАСС со ссылкой на японскую газету Asahi.
В настоящее время, по ее данным, Ким Чен Ын имеет воинское звание маршала.
В то же время генералиссимусами были его дед, основатель КНДР Ким Ир Сен (1915-1994 годы), и отец Ким Чен Ир (1941-2011 годы), который почти 17 лет был высшим руководителем страны.
На закрытом заседании 3 ноября руководство южнокорейской разведки также сообщило депутатам о росте влияния младшей сестры Ким Чен Ына - Ким Ё Чжон, занимающей пост первого заместителя главы организационного отдела ЦК ТПК. По данным спецслужбы, она, в частности, руководила всеми мероприятиями по случаю 75-летия Трудовой партии Кореи, которое отмечалось 10 октября. На предстоящем в январе съезде ТПК полномочия Ким Ё Чжон могут быть еще больше расширены, предполагает южнокорейская разведка.