ԱՄՆ-ն «վճռականորեն աջակցում է» Հունաստանի կառավարության` Թուրքիայի հետ դիվանագիտական գործընթացին վերադառնալու ցանկությանը, ասել է Հունաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջեֆրի Փայեթը Սալոնիկում կայացած առցանց գագաթնաժողովին, փոխանցում է Katimerini-ն:
Նրա խոսքով` ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի եւ Եվրամիության եւ Հունաստանի բոլոր գործընկերների գերխնդիրը նախնական բանակցությունների վերսկսումն է, եւ ԱՄՆ կառավարությունը «շատ է աշխատում» այդ ուղղությամբ` Աթենքին աջակցելու համար:
«Չեմ կարծում, որ կա երկու դաշնակից ՆԱՏՕ-ի շրջանակում, որոնք ավելի ուժեղ դիրքեր ունեն, քան Հունաստանը եւ ԱՄՆ-ն, ինչ էլ որ լինի, մենք պետք է զսպենք Թուրքիային Արեւմուտքի միջոցով,- ասել է նա:- Մենք պետք է Թուրքիայի կառավարությանը եւ թուրքական հասարակությանը դիմելու միջոց գտնենք` համագործակցության հնարավորություններ ստեղծելու եւ որպես ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներ միասին աշխատելու համար»:

Соединенные Штаты «решительно поддерживают» стремление правительства Греции вернуться к дипломатическому процессу  в отношениях с Турцией, заявил посол США в Греции Джеффри Пайетт на онлайн-саммите в Салониках, передает Katimerini.
По его словам, главным приоритетом для США, Германии и всех партнеров Греции по Европейскому союзу является возобновление предварительных переговоров, и правительство США «очень много работает», чтобы поддержать Афины  в этом направлении.
«Я не думаю, что есть два союзника по НАТО, которые придерживаются более сильных позиций, чем Греция и США, несмотря ни на что, мы должны держать Турцию на якоре  Запада», - отметил он. «Мы должны найти способ обратиться к турецкому правительству и турецкому обществу, чтобы создать возможности для сотрудничества и совместной работы в качестве союзников по НАТО».