Թրամփը դատական հայց է ներկայացրել Արիզոնայում ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների ժամանակ մերժված քվեաթերթիկների կապակցությամբ, հաղորդում է Reuters-ը:
ԱՄՆ նախագահի քարոզարշավի ներկայացուցիչները մեղադրել են Ֆենիքս ամենաբնակելի շրջանն ընտրությունների օրը որոշ ընտրական քվեաթերթիկներ օպօրինի մերժելու կապակցությամբ:
Դատական հայցում ասվում է, որ ընտրատեղամասերի աշխատակիցները խախտումներ են թույլ տվել քվեարկության ժամանակ:
Արիզոնա նահանգի ընտրական դեպարտամենտն ու կապիտոլիումի մերձակայքում Դոնալդ Թրամփի կողմնակիցները մի քանի օր շարունակ կազմակերպել են բողոքի ցույցեր՝ հնչեցնելով մեղադրանքներ Դեմոկրատական կուսակցության հասցեին, որը, իբրեւ, միջամտել է ընտրություններին Բայդենին Արիզոնայի ձայներն ապօրինի փոխանցելու համար:
Նրանք վանկարկել են. «Հաշվեք օրինական ձայները: Մենք հետեւում ենք ձեզ»:
Շաբաթ ցուցարարները սպառնացել են անցնել դեպարտամենտի դարպասներից ներս:
Տեղեկատվական գործակալությունը նշում է, որ հավաքվածների շարքերում են եղել նաեւ Proud Boys եւ Three Percenters ծայրահեղ աջակողմյա կազմակերպությունների անդամները, որոնցից շատերը զինված էին կիսաավտոմատ զենքով:
Ընդ որում՝ տարածքներից մեկում տեղի է ունեցել բախում Թրամփի եւ Բայդենի կողմնակիցների միջեւ:
Արիզոնա նահանգի պետքարտուղար Քեթի Հոբսի կարծիքով՝ Դոնալդ Թրամփի քարոզարշավի գործողությունները տակտիկա է պաշտոնական քվեարկությունը չեղարկելու համար:

Кампания президента США Дональда Трампа подала иск в штате Аризона в связи с отклоненными бюллетенями на голосованиях во время выборов президента США, сообщает Reuters.
Кампания президента США обвинила самый населенный округ штата Феникс в незаконном отклонении некоторых избирательных бюллетеней в день выборов.
В иске, поданном в Верховный суд округа Марикопа, говорится о том, что сотрудники избирательных участков допускали нарушения в ходе голосования.
У избирательного департамента округа и Капитолия штата Аризона на протяжении нескольких дней устраивали протесты сторонники Дональда Трампа, озвучивая обвинения в адрес Демократической партии, которая якобы вмешалась в выборы, чтобы «незаконно передать Аризону Байдену».
Они скандировали: «Считайте законные голоса! Мы наблюдаем за вами!»
Страсти накалились в субботу: протестующие пригрозили перелезть через ограждение избирательного департамента.
Информагентство отмечает, что в толпе собравшихся мелькали также члены ультраправых организаций Proud Boys и Three Percenters, многие были вооружены полуавтоматическим оружием.
При этом на одном из участков произошло столкновение между сторонниками Трампа и Байдена.
По мнению госсекретаря штата Аризона Кэти Хоббс, действия кампании Дональда Трампа  - это просто тактика проволочек, чтобы задержать официальное голосование.