ԱՄՆ նախագահի դեմոկրատ թեկնածու Ջո Բայդենը պաշտոնը ստանձնելուց հետո բախվելու է կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով առաջացած ճգնաժամին: Այդ մասին հայտնում է Financial Times-ը` վակայակոչելով առողջապահության ոլորտի մասնագետներին:
Այդպես, ըստ վերլուծաբանների, Բայդենն «աղետալի իրավիճակ» կստանա` COVID-19-ով վարակվածների եւ բժիշկներին չվստահող քաղաքացիների ակտիվ աճի տեսքով:
ԱՄՆ հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնի նախկին ղեկավար Թոմ Ֆրիդենն ասել է, որ երկրի շատ հատվածներում կորոնավիրուսն արդեն դուրս է եկել վերահսկողությունից, ուստի մոտ ապագայում ԱՄՆ-ն կկանգնի «հսկայական խնդիրների» առջեւ:
Իսկ Կոլումբիայի համալսարանի վիրուսաբան Անժելա Ռասմուսենը նշել է, որ հեշտ չի լինի ամերիկացիներին համոզել, որ իշխանություններն ազնիվ են, քանի որ վերջին ամիսներին երկրի բնակիչներն անընդհատ համավարակի թեմայով մանիպուլյացիա էին զգում իրենց վրա:
Ընդ որում, Բայդենն իր ելույթներում հավաստիացրել է, որ COVID-19-ի դեմ պայքարն առաջնային կլինի իր վարչակազմի համար, հաղորդում է Gazeta-ն:
Նոյեմբերի 3-ին ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրություններ անցկացվեցին, պետության ղեկավարի պաշտոնի գլխավոր հավակնորդներն են դեմոկրատ Բայդենը եւ գործող նախագահ, հանրապետական Դոնալդ Թրամփը: Նոյեմբերի 7-ին ԱՄՆ առաջատար լրատվամիջոցները` ABC News-ը, FOX News-ը, CNN-ը, AP-ն եւ NBC-ն, հայտարարել են դեմոկրատ Բայդենի հաղթանակի մասին ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում: Արդյունքները դեռ պաշտոնապես չեն հայտարարվել:

Кандидат в президенты США от Демократической партии Джо Байден после вступления в должность столкнется со спровоцированным пандемией коронавируса кризисом. Об этом сообщает Financial Times со ссылкой на экспертов в области здравоохранения.
Так, по мнению аналитиков, Байдену достанется «катастрофическая ситуация» в виде активного роста инфицированных COVID-19 и не доверяющих врачам граждан.
Экс-руководитель Центров США по контролю и профилактике заболеваний Том Фриден заявил, что коронавирус уже вышел из-под контроля во многих частях страны, поэтому в ближайшее время США ждут «огромные проблемы».
А вирусолог из Колумбийского университета Анджела Расмуссен отметила, что убедить американцев в честности властей будет непросто, поскольку в последние месяцы жители страны постоянно ощущали на себе манипулирование пандемией.
При этом Байден в своих выступлениях уверял, что борьба с COVID-19 станет приоритетной задачей его администрации, передает Gazeta.
3 ноября в США прошли президентские выборы, основными претендентами на пост главы государства являются демократ Джо Байден и действующий президент, республиканец Дональд Трамп.
7 ноября ведущие американские СМИ — ABC News, FOX News, CNN, AP и NBC — объявили о победе демократа Джо Байдена на президентских выборах в США. Официально итоги еще не были подведены.