Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան վավերացրել է համաձայնագիրը, որն ուժեղացնում է ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայությունը Կենտրոնական Եվրոպայի այս երկրում՝ նշելով, որ այն պետք է դառնա այնպիսի գործընկերության խորհրդանիշ, որը շարունակվում է անկախ քաղաքական իրադարձություններից, հայտնում է Reuters-ը:
Դուդան հայտարարել է, թե կցանկանար, որ համագործակցությունը շարունակվեր ԱՄՆ նոր վարչակազմի օրոք: «Ես կարծում եմ, որ մեր գործընկերությունը վեր է քաղաքական տարաձայնություններից»,- նախագահական պալատում վավերացման արարողության ժամանակ ասել է Դուդան: «Մենք սպասում ենք, որ ԱՄՆ նոր նախագահը ստանձնի պաշտոնը»,- ասել է Դուդան:
Ընդլայնված պաշտպանական համագործակցության մասին համաձայնագրին համապատասխան՝ Լեհաստանում ամերիկյան զորքերի թիվը ավելացել է մինչեւ շուրջ 5500 մարդ, իսկ ԱՄՆ բանակի 5-րդ կորպուսի շտաբերը տեղափոխվել են Գերմանիայից: Սա ուժեղացնում է ԱՄՆ-ի պաշտպանական ներկայությունը Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայում:

Президент Польши Анджей Дуда ратифицировал соглашение, которое усиливает военное присутствие США в этой центральноевропейской стране, отметив, что это должно стать символом партнерства, которое продолжается независимо от политических событий, передает Reuters.
Дуда заявил, что хотел бы, чтобы партнерство продолжалось при новой администрации США. «Я считаю, что наше партнерство выше политических разногласий», - сказал Дуда на церемонии ратификации в Президентском дворце. «Мы ждем, когда новый президент США вступит в должность», - сказал Дуда.
В соответствии с Соглашением о расширенном оборонном сотрудничестве, численность американских военнослужащих в Польше увеличилась примерно до 5 500 человек, а из Германии передислоцирован штаб 5-го корпуса армии США. Это усиливает оборонное присутствие США в Центральной и Восточной Европе.