ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամայել է ընդլայնել Մերձավոր Արեւելքում ԱՄՆ գլխավոր զինվորական հրամանատարությունը՝ ներառելով Իսրայելին: Սա նշանակում է, որ ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությունը ամերիկյան ռազմական քաղաքականությունը վերահսկելու է ինչպես Իսրայելի, այնպես էլ արաբական երկրների մասնակցությամբ, ինչը ԱՄՆ զինվորական հրամանատարության բազմամյա կառուցվածքից նահանջ է, որը ստեղծվել էր Իսրայելի եւ Պենտագոնի մի քանի արաբական դաշնակիցների միջեւ թշնամության պատճառով, հայտնում է WSJ-ն:
Սա Թրամփի վարչակազմի քաղաքական քայլերի շարքից վերջինն է՝ ուղղված ազգային անվտանգության ոլորտում օրակարգի ձեւավորմանը, որը ժառանգելու է ընտրված նախագահ Ջո Բայդենը:
Իսրայելի համար ԱՄՆ ռազմական պատասխանատվությունը վաղուց ի վեր դրվել է նրա եվրոպական հրամանատարության վրա: Այս պայմանավորվածությունը ամերիկացի գեներալներին թույլ էր տալիս Մերձավոր Արեւելքում փոխգործակցել արաբական պետությունների հետ՝ Իսրայելի հետ սերտ կապեր չունենալով, որն այդ ժամանակ արաբական աշխարհում հակառակորդ էր համարվում:
Աբրահամի համաձայնագրերի ստորագրումից հետո, որոնք հանգեցրել էին Իսրայելի հարաբերությունների կարգավորմանը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների եւ Բահրեյնի հետ, իրենց ջանքերն ակտիվացրել են իսրայելամետ խմբերը, որ Կենտրոնական հրամանատարությունը պատասխանատվություն ստանձնի Իսրայելի մասնակցությամբ ռազմական գործողությունների եւ ծրագրման համար, որպեսզի նպաստի Իսրայելի եւ նրա արաբական հարեւանների միջեւ ավելի սերտ համագործակցությանը:

Президент США Дональд Трамп приказал расширить главное военное командование США на Ближнем Востоке, включив в него Израиль. Этот шаг означает, что Центральное командование США будет контролировать американскую военную политику с участием как Израиля, так и арабских стран, что является отходом от многолетней структуры военного командования США, созданной из-за вражды между Израилем и некоторыми арабскими союзниками Пентагона, пишет WSJ.
Это последний  из серии политических шагов администрации Трампа, направленных на формирование повестки дня в области национальной безопасности, которую унаследует избранный президентом Джо Байден.
Военная ответственность США за Израиль давно была возложена на его европейское командование. Эта договоренность позволяло американским генералам на Ближнем Востоке взаимодействовать с арабскими государствами, не имея тесных связей с Израилем, который в то время считался противником в арабском мире.
После подписания соглашений Авраама, которые привели к нормализации отношений Израиля с Объединенными Арабскими Эмиратами и Бахрейном, произраильские группы активизировали свои усилия, чтобы Центральное командование взяло на себя ответственность за военные операции и планирование с участием Израиля, чтобы способствовать более тесному сотрудничеству между Израилем и его арабскими соседями.