ԱՄՆ ամբողջ տարածքում կիրակի նահանգների կապիտոլիումների մոտ են հավաքվել իրավապահ մարմինների աշխատակիցներ՝ ցույցերի սպասումով, որոնք մինչեւ հիմա նրգրավել են Թրամփի միայն փոքրաթիվ կողմնակիցների, հայտնում է Reuters-ը:
Ավելի քան 10 նահանգներ զինված ցույցերի մասին ՀԴԲ նախազգուշացումից հետո ներգրավել են Ազգային գվարդիայի զորքերին կապիտոլիումների անվտանգության ապահովման համար:
Անվտանգության ծառայության աշխատակիցները խոշոր ցույցեր էին սպասում կիրակի, քանի որ հակակառավարական շարժումը մի քանի շաբաթ առաջ հենց այդ ժամանակ էր ծրագրել ցույցեր անցկացնել բոլոր 50 նահանգներում:
Ընդ որում՝ պատրաստության են բերվել այն նահանգների մայրաքաղաքները, որտեղ իր պաշտոնից հեռացող ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը քվեարկության ժամանակ խարդախության վերաբերյալ մեղադրանքներ էր ներկայացրել:
Սակայն կեսօրին փողոցներ է դուրս եկել միայն ցուցարարների փոքր խումբ՝ իրավապահ մարմինների եւ լրատվամիջոցների աշխատակիցների շատ ավելի մեծաթիվ բազմությամբ:
Թրամփի մի քանի կողմնակիցներ հավաքվել են Փենսիլվանիայի Հարիսբուրգում:
Մոտ 10 ցուցարարից կազմված եւս մեկ ոչ մեծ խումբ, որոնցից ոմանք զինված էին, կանգնած է եղել Լանսինգում Միչիգանի Կապիտոլիումի մոտ:
Ատլանտայում իրավապահ մարմինների մի քանի հարյուր աշխատակիցներ եւ Ազգային գվարդիայի զինվորներ կանգնած էին Ջորջիայի պետական տան շուրջը: Կապիտոլիումի տարածքը պաշտպանում էին շղթաներով պատնեշները եւ ցեմենտե պատվարները, իսկ ոչ հեռու գտնվում էին բազմաթիվ զրահամեքենաներ:
Որոշ նահանգներում, ներառյալ Փենսիլվանիան, Տեխասը եւ Կենտուկին, հանրության համար Կապիտոլիումի տարածքը փակելու քայլեր են ձեռնարկվել:

В воскресенье на территориях капитолиев штата по всей территории США собрались сотрудники правоохранительных органов ожидании протестов, которые до сих пор привлекли лишь небольшое число сторонников Трампа, сообщает Reuters.
Более десяти штатов задействовали войска Национальной гвардии для обеспечения безопасности капитолиев после предупреждения ФБР о вооруженных демонстрациях.
Сотрудники службы безопасности ожидали крупные протесты в воскресенье, так как именно тогда антиправительственное движение несколько недель назад составило план проведения митингов во всех 50 штатах.
При этом столицы штатов, в которых уходящий со своего поста президент США Дональд Трамп выдвинул обвинения в мошенничестве на голосовании, были приведены в готовность.
Но к полудню лишь горстка демонстрантов вышла на улицы вместе с гораздо более многочисленной толпой сотрудников правоохранительных органов и средств массовой информации.
Несколько сторонников Трампа собрались в Харрисбурге в Пенсильвании.
Еще одна небольшая группа из примерно десяти протестующих, некоторые из которых были вооружены, стояла у капитолия Мичигана в Лансинге.
В Атланте несколько сотен сотрудников правоохранительных органов и солдат Национальной гвардии стояли вокруг государственного дома Джорджии. Заборы с цепями и цементные заграждения защищали территорию Капитолия, и неподалеку расположились многочисленные бронемашины.
В дополнение к увеличению присутствия полиции некоторые штаты, включая Пенсильванию, Техас и Кентукки, предприняли дальнейшие шаги по закрытию территории Капитолия для общественности.