«Օրենքով գող» Վյաչեսլավ Իվանկովի (Յապոնչիկ) սպանության գործով երկու ֆիգուրանտներ, որոնք հեռակա կարգով ձերբակալվել են, այդ հանցանքի կատարողներն են: Այս մասին հայտնել է ՌԴ ՔԿ մամուլի ծառայությունը:
«Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի հատկապես կարեւոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունը Ռուսաստանի ՆԳՆ ԳՎ քրեական հետաքննության հետ համագործակցության միջոցով պարզել է Վյաչեսլավ Իվանկովի՝ ավելի հայտնի որպես «օրենքով գող» Յապոնչիկի սպանության հեղինակներին: Նրանք են Աբխազիայի Հանրապետության եւ ՌԴ երկքաղաքացիներ Աստամուր Բուտբան եւ Նուգզար Պապավան»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Սպանության կատարումից հետո Բուտբան եւ Պապավան Ռուսաստանից մեկնել են Աբխազիա: Նրանց հեռակա մեղադրանք է առաջադրվել՝ կազմակերպված խմբի կազմում սպանություն կատարելու եւ ապօրինի զենք պահելու համար, նրանց նկատմամբ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում:
Քննության վարկածով՝ հենց Բուտբան է 2009-ի հուլիսին բեռնատարի հետնամասից դիպուկահար հրացանից կրակել Իվանկովի վրա, որն այդ պահին դուրս էր գալիս ռեստորանից: Այդ ժամանակ Պապավան գողացված մեքենայով եւս դեպքի վայրում է եղել: Նա թաքցրել է մարդասպանի նահանջը եւ ցանկացած պահի պատրաստ է եղել Կալաշնիկովի ինքնաձիգից կրակ բացել նրան հետապնդողների ուղղությամբ:
2009 թվականի հուլիսի վերջին Իվանկովին ծանր վնասվածք էր հասցրել դիպուկահարը, երբ նա դուրս էր գալիս Մոսկվայի Խորոշեվսկի մայրուղու վրա գտնվող «Թայական փիղ» ռեստորանից: Մի քանի ամիս անց քրեական հեղինակությունը մահացել է: ՔԿ-ում կարծում են, որ սպանության հիմնական դրդապատճառը Իվանկովի հանդեպ «օրենքով գող» Իլյա Սիմոնիայի (Մախո) անձնական թշնամանքն էր:

Два фигуранта дела об убийстве вора в законе Япончика- Вячеслава Иванькова, заочно арестованные судом, являются исполнителями этого преступления. Об этом сообщили в пресс-службе СК РФ.
«Главным управлением по расследованию особо важных дел СК России при содействии управления уголовного розыска ГУ МВД России по Москве установлены лица, являющиеся исполнителями убийства Вячеслава Иванькова, более известного как вор в законе Япончик. Это Астамур Бутба и Нугзар Папава, имеющие двойное гражданство - России и Республики Абхазия», - говорится в сообщении.
После совершения убийства Бутба и Папава уехали из России в Абхазию. Им заочно предъявлены обвинения в совершении убийства в составе организованной группы и незаконном хранении оружия, они объявлены в международный розыск. На основании ходатайства следователя Бутба и Папава заочно арестованы судом. В настоящее время при содействии компетентных органов прорабатывается вопрос об их экстрадиции на территорию России.
По версии следствия, именно Бутба в июле 2009 года с использованием снайперской винтовки из кузова грузового автомобиля выстрелил в Иванькова, выходившего из ресторана "Тайский слон" на Хорошевском шоссе в Москве. Папава в это время находился на месте происшествия в угнанной автомашине. Он прикрывал отход киллера и был готов в любой момент начать стрельбу в преследователей из автомата Калашникова.
Иваньков был убит вечером 28 июля 2009 года. Основным мотивом его убийства, считают в Следственном комитете, являлась личная неприязнь к нему организатора преступления - вора в законе Ильи Симонии (Махо). Конфликт между ними начался еще в 80-е годы, когда оба отбывали наказание в колониях Иркутской области.