Բրյուսելը մտադիր է ԱՄՆ պատժամիջոցներից ԵՄ ընկերությունների պաշտպանության հարցով միջոցներ մշակել: Այդ որոշումը ԵՄ ֆինանսական համակարգի եւ կայուն տնտեսության բարձրացման հարցով ռազմավարության մասն է դարձել: Երրորդ երկրների պատժամիջոցները կարող են հետեւանքներ ունենալ ոչ միայն եվրոպական ընկերությունների համար, այլ նաեւ լրջորեն վատթարացնել ԵՄ-ի՝ արտաքին քաղաքական նպատակներն առաջ տանելու ունակությունը, գրում է DW-ը:
Մասնավորապես, Եվրահանձնաժողովը նշել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ փոխգործակցության փորձը, ով վերջին օրն է անցնակցում այդ պաշտոնում: 2018-ին նա միակողմանի կարգով դուրս է եկել Իրանի հետ միջուկային գործարքից, ինչպես նաեւ կրկին պատժամիջոցներ սահմանել Թեհրանի դեմ: Եվրոպական ինստիտուտներն ու ընկերությունները մտավախություն ունեն, որ իրենք կարող են պատժամիջոցների զոհ դառնալ, եթե շարունակեն բիզնեսը Իրանի հետ:
Ցանկանալով փրկել Իրանի հետ գործարքը՝ ԵՄ-ն հատուկ նշանակության կառույց է ստեղծել, որպեսզի եվրոպական ընկերություններին թույլ տա աջակցել Թեհրանի հետ շփումը: Բացի այդ, գործի կդրվի այսպես կոչված շրջափակող ռեգլամենտը, որը կոչված է պաշտպանելու Եվրամիության ձեռնարկություններին:

Еврокомиссия планирует усилить меры по защите европейских фирм от санкций третьих стран, в том числе США. Это решение стало частью Стратегии по повышению устойчивости экономики и финансовой системы ЕС. Санкции третьих стран могут нести последствия не только для европейских фирм, но и серьезно ухудшить способность ЕС продвигать вперед внешнеполитические цели, следует из документа, передает «Немецкая волна»
В частности, Еврокомиссия особо отметила опыт взаимодействия с президентом США Дональдом Трампом, который последний день пребывает в этой должности. В 2018 году он в одностороннем порядке решил выйти из ядерной сделки с Ираном, а также вновь ввел экономические санкции против Тегерана. Европейские институты и компании опасались, что сами могут стать жертвами санкций, если продолжат бизнес с Ираном.
Желая спасти ядерную сделку с Ираном, ЕС создал структуру специального назначения, чтобы позволить европейским фирмам поддерживать контакт с Тегераном. Кроме того, был введен в действие так называемый блокирующий регламент, призванный защитить предприятия из Евросоюза.
Так как действие регламента было ограничено, Еврокомиссия намерена переработать его. Брюссель планирует предусмотреть ответные меры вне сферы деятельности торговых предприятий, а также усилить защиту европейских компаний.