Կատարը հաստատել է Իրանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ որպես միջնորդ հանդես գալու իր պատրաստակամությունը՝ նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենի երդմնակալությունից մի քանի օր անց:
«Կատարը պատրաստ է միջնորդ դառնալ Իրանի եւ Միացյալ Նահանգների միջեւ, քանի դեռ ԱՄՆ նոր նախագահ Ջո Բայդենը ստանձնում է իր պաշտոնը Թրամփի կառավարման անհանգիստ տարիներից հետո»,- իսպանական EFE լրատվական գործակալությանն ասել է Կատարի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Լոլվա Ալ-Խաթերը:
Նա հայտարարել է, որ Իրանը եւ Պարսից ծոցի արաբական պետությունները աշխարհագրական իրողություն են տարածաշրջանում, ուստի նրանց անհրաժեշտ է ուղիղ երկխոսություն սկսել:
Անցյալ շաբաթ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մուհամմադ Ջավադ Զարիֆը ողջունել էր Պարսից ծոցի երկրների համագործակցության խորհրդի եւ Թեհրանի միջեւ համակողմանի երկխոսության մասին Կատարի իր գործընկեր Մուհամմեդ բեն Աբդուլռահման Ալ Թանիի կոչը:

Qatar has confirmed its willingness to mediate between Iran and the US a few days after the inauguration of newly elected President Joe Biden.
Qatar stands ready to mediate between Iran and the US as new US President Joe Biden takes office after the turbulent years of the Trump administration, Qatar’s MFA spokeswoman told the EFE news agency.
According to her, Iran and the Arab states of the Persian Gulf are geographic realities in the region and therefore need to start a direct dialogue.
Last week, Iranian FM Mohammad Javad Zarif welcomed the call of his Qatari counterpart, Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, for a comprehensive dialogue between the countries of the Gulf Cooperation Council and Tehran.