Միացյալ Նահանգներն Իրանից ակնկալում է վերադարձ իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողություններիմ համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) շրջանակում պարտավորությունների կատարմանը, այնուհետեւ կգնահատի նրա քայլերը եւ կորոշի՝ վերադառնա՞ արդյոք ինքն էլ այդ համաձայնագրին: Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ինչ վերաբերում է Իրանին, ապա նախագահ Բայդենը շատ հստակ ասել է, որ եթե Իրանը վերադառնա ԳՀՀԾ շրջանակում իր պարտավորությունների լիակատար կատարմանը, ապա ԱՄՆ-ն նույնը կանի, իսկ հետո մենք դա որպես հիմք կօգտագործենք այն նպատակով, որ մեր գործընկերների եւ դաշնակիցների հետ անենք այն, ինչը մենք անվանում ենք ավելի երկարաժամկետ եւ կայուն համաձայնագիր, եւ զբաղվենք մի ամբողջ շարք այլ հարցերով, որոնք Իրանի հետ հարաբերություններում լուրջ խնդիր են»,- հավաստիացրել է նա:
Սակայն ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարի խոսքով՝ առայժմ «դա դեռ հեռու է»: «Իրանը համաձայնագրին չի հետեւում մի ամբողջ շարք ուղղություններով, եւ եթե ընդունի դա անելու որոշում՝ վերադառնա համաձայնագրի կատարմանը, մեզ որոշ ժամանակ է անհրաժեշտ, որ գնահատենք՝ կատարո՞ւմ է արդյոք իր պարտավորությունները»,- պարզաբանել է Բլինքենը:
ԱՄՆ նախորդ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2018 թվականին որոշում էր ընդունել իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրից դուրս գալու մասին, որից հետո Վաշինգտոնը սկսել էր Իրանի վրա առավելագույն ճնշման արշավը՝ փաստացի ուղղված նրան տնտեսապես խեղդելուն: ԳՀՀԾ-ն Իրանի եւ ՄԱԿ ԱԽ 5 մշտական անդամների ու Գերմանիայի միջեւ ստորագրվել էր 2015 թվականին՝ Թեհրանի միջուկային մշակումների շուրջ ճգնաժամը հաղթահարելու նպատակով: Ներկայիս նախագահ Ջո Բայդենը նախկինում բազմիցս հայտարարել էր ԱՄՆ-ն ԳՀՀԾ-ին վերադարձնելու պատրաստակամության մասին:

Соединенные Штаты ждут от Ирана возвращения к выполнению обязательств в рамках Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе, затем оценят его шаги и решат, возвращаться ли им самим в это соглашение. Об этом заявил на брифинге госсекретарь США Энтони Блинкен, передает ТАСС
«Что касается Ирана, то президент Байден очень четко сказал, что если Иран вернется к полному соблюдению своих обязательств в рамках СВПД, то США сделают то же самое, а потом мы используем это в качестве основы для того, чтобы вместе с нашими союзниками и партнерами создать то, что мы называем более долгосрочным и прочным соглашением, и заняться целым рядом других вопросов, которые представляют серьезную проблему в отношениях с Ираном», - заверил он.
Однако, по словам главы американской дипломатии, пока что «до этого еще далеко». «Иран не соблюдает соглашение по целому ряду направлений, и в случае, если он примет решение сделать это, вернуться к соблюдению соглашения, нам потребуется некоторое время, чтобы оценить, выполняет ли он свои обязательства», - пояснил Блинкен.
В 2018 году предыдущий президент США Дональд Трамп принял решение о выходе из Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе, после чего Вашингтон начал кампанию оказания максимального давления на Иран, фактически направленную на его экономическое удушение. СВПД был подписан с Ираном пятью постоянными членами Совета Безопасности ООН и Германией в 2015 году в целях преодоления кризиса вокруг ядерных разработок Тегерана. Нынешний президент Джо Байден ранее неоднократно заявлял о готовности вернуть США в СВПД.