Սպիտակամորթների առավելության կողմնակիցը դատապարտվել է 19,5 տարվա ազատազրկման՝ 2019-ին Կոլորադոյում սինագոգի պայթեցումը նախապատրաստելու համար, գրում է New York Post-ը:
28-ամյա Ռիչարդ Հոլցերը Դենվերում կանգնել է դատարանի առջեւ, որն իր վճռով վերջ է դրել Կոլորադո նահանգի Պուեբլո քաղաքում գտնվող՝ նահանգի երկրորդ հնագույն սինագոգ համարվող Էմանուել տաճարը պայթեցնելու գործով ՀԴԲ-ի գաղտնի հետաքննությանը:
Չնայած դավադրությունը ձախողվել է, ԱՄՆ շրջանային դատավոր Ռեյմոնդ Մուրն ասել է, որ Հոլցերը փորձել է «վախեցնել հրեական համայնքին»՝ Պուեբլոյում, որի բնակչությունը 112 000 է:
Ինքը՝ Հոլցերը, հրաժարվել է խոսել դատավարության ժամանակ:
Հոկտեմբերին ամբաստանյալն իրեն մեղավոր է ճանաչել կրոնական ծառայություններին բռնի խոչընդոտելու եւ շենքի ոչնչացման փորձի համար:
Հոլցերը, ով ապրել է Պուեբլոյում, ձերբակալվել էր 2019-ի նոյեմբերին այն բանից հետո, երբ գաղտնի դաշնային գործակալները հետեւել էին նրա սոցիալական կայքերի հաղորդագրություններին, որոնցում նա հայտարարում էր հրեաների նկատմամբ ատելության մասին:

Сторонника белого превосходства приговорили  r 19, 5 годам тюремного заключения после того, как суд признал его виновным в составлении плана подрыва синагоги в Колорадо в 2019 году, пишет New York Post.
28-летний Ричард Хольцер предстал перед судом в Денвере для вынесения приговора, который положил конец тайному расследованию ФБР плана взрыва Храма Эмануэля в Пуэбло, штат Колорадо, которая является второй по старшинству синагогой  в штате.
Хотя заговор был сорван, окружной судья США Рэймонд Мур заявил, что Хольцер пытался «запугать еврейскую общину» Пуэбло, население которого составляет 112 000 жителей.
Сам Хольцер отказался выступать на слушании.
В октябре подсудимый признал себя виновным по одному пункту обвинения в попытке насильственного воспрепятствования религиозным службам и по одному пункту обвинения в попытке разрушения здания.
Хольцер, проживавший в Пуэбло, был арестован в ноябре 2019 года после того, как федеральные агенты под прикрытием отследили его сообщения в социальных сетях, в которых он исповедовал ненависть к евреям.